13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir?

Vatanımızda belirli standartların üstünde vasıta kullanmak için ehliyet şartı aranmaktadır. Kullanılacak vasıta tipine gore A, B, C benzeri değişik harf ve sayı kombinasyonlarına sahip ehliyetler bulunmaktadır. Bu makalemizde bütün bu ehliyet türleri arasından hangisinin kullanılabileceği “b sınıfı ehliyet hangi araçlar kullanılabilir” cevabına gönderme yapmaktadır. en bilinen ehliyet sınıfı B’dir.

B Sınıfı sürücü belgesi ile hangi araçlar kullanılır?

Ilk olarak durumu açıklığa kavuşturmak gerekiyor; B sınıfına nazaran 3 değişik sınıf bulunmaktadır. Bunlar; B1, BE ve B’dir. B1 sınıfı ehliyeti için 16 yaş ve üstü olmak şartı aranır ve bu ehliyet ile dört tekerlekli motosikletler kullanılabilir. Bu araçların en malum örneği ATV olarak anılan araçlardır. BE Sınıfı, römorklu araçlar ve kamyonetler için lüzumlu olan sürücü belgesidir. Bu ehliyetin sahibi olabilmek için minimum 18 yaşlarında olmak ve B sınıfı ehliyet bilgisine sahip olmak benzeri koşullar aranır.

Türkiye’de en bilinen ve en çok kullanılan B sınıfı sürücü belgesi, kamyonet ve otomobil için gereklidir. Minimum 18 yaşını gerektiren bu ehliyetler, yolda otomobil yada kamyonet kullanmak için gereklidir.

B kategorisi sürücü belgesi, öteki sürücü belgeleri içinde en kapsamlı sürücü belgesi olarak da bilinen bişeydir. Uygunluk sınırı, otomobil ve kamyonet kullanımıyla sınırı olan değildir. M, F ve B1 notlarının aynı zamanda başvuru ve ders şartı aranmadan hak kazanmaktadır. Motosikletler M sınıfı, Lastik Tekerlekli Traktör F sınıfı ve 4 tekerlekli motosiklet B1 sınıfı ile kullanılabilir.

B sınıfı sürücü belgesi olanlar aşağıdaki araçlardan hangilerini kullanılamaz?

Her hangi bir kategoride olduğu gibi, B sınıfı ehliyet size birtakım araçları kullanma hakkı vermez. Fakat şunu belirtmek gerekmektedir ki; Sürücü belgelerinin büyük bir bölümü temel olarak B sınıfı sürücü belgesi gerektirir. Motosiklet ve iş makineleri dışındaki bütün araçlar için gerek direkt gerek ise deneyim şartı ile B sınıfı ehliyet alınması zorunludur.

B sınıfı ehliyet ile kullanılamayan araçlar;

  • 125 cc’ye kadar, 35 kW’a kadar yada 35 kW’ın üstünde (A1, A2, A) motorlu araçlar
  • Römorklu otomobil ve kamyonetler (Be sınıfı, BE sınıfı için B sınıfı ehliyet gereklidir)
  • 7500 kilograma kadar kamyon ve çekiciler (C1 sınıfı, C1 sınıfı için B sınıfı sürücü belgesi deneyimi gereklidir)
  • 12000 kilograma kadar kamyon ve çekiciler (C1E sınıfı, C1E sınıfı için C1 sınıfı ehliyet gereklidir)
  • Kamyon ve çekiciler (C sınıfı sürücü belgesi, C sınıfı için B sınıfı gereklidir)
  • Minibüs (D1 sınıfı), römorklu minibüs (D1E sınıfı), minibüs ve otobüs (D sınıfı), römorklu minibüs (DE sınıfı)

B Sınıfı bir sürücü belgesi otomatik şanzıman kullanabilir mi?

B sınıfı ehliyet için girilen kurslarda ilk önce otomatik vites mi yoksa manuel mi kullanılacağı sorulmaktadır. Sürücü talibi manuel B ehliyet tercih ederse şahıs; hem otomöaik hem de manuel şanzımanlı araçları kullanabilir. Otomatik B ehliyeti seçer ise, manuel vasıta kullanmak kanuna gore yönetimsel suç sayılır.

B ehliyeti ile kaç koltuk kullanılabilir?

Araçlardaki koltuk sayısı artış gösterdikçe aracın kullanım maksadı ve sınıfı da değişmektedir. Bu yüzden B sınıfı sürücü belgesinden değişik bir sürücü belgesine ihtiyaç duyabilirsiniz. B sınıfı sürücü belgesi ile maksimum 9 koltuğa sahip araçlar kullanılabilir. Bu sınırın aşılması durumunda vasıta tipi minibüs/otobüs olarak değişmiş olur.

B sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanabilir mi?

Minibüs kullanmak için B sınıfı sürücü belgesi kafi olmayıp, ön şart olarak gereklidir. D1 sınıfı sürücü belgesi başvurularında B sınıfı ehliyet deneyimi şartı ilk şart olarak belirlenmiştir. Sürücü adayları, B kategorisi sürücü belgesine sahip olmadan D1’e dahi başvuramazlar.

B sınıfı ehliyet bir Doblo kullanabilir mi?

Doblo, Kangoo ve Caddy benzeri araçlar, ticari statülerinde belirtildiğinden dolayı değişik bir ehliyet sınıfı gerektirmez. Binek otomobil olarak tabir edilen bu araçları kullanmak için B sınıfı ehliyet sahibi olmak yeterlidir. Fakat ticari vasıta, römork ve benzeri fazlalıkları ile beraber tescil edilmiş ise BE olarak tescili olması gerekmektedir. Bu sürücü belgesinin ön koşulu, B sınıfı sürücü belgesi ile tecrübe şartının yerine getirilmesidir. Ek olarak doblo çeşidi ticari vasıta kullananlar src belgesi de almaları icap ettiğini unutmayınız.

B sınıfı sürücü belgesi karavan kullanabilir mi?

Karavan ehliyeti

Karavan nedir? Karavan ehliyeti lüzumlu mu? Karavan, pek çok gaye için üretilmiş çekici yada bordo tipi motorlu taşıt ile istenilen yere taşınabilen bir yaşam alanıdır. Karavan ehliyeti AB uyumlu ehliyet sınıfı düzenlemesi ile literatüre girmiştir.

BE sınıfı sürücü belgesi, arkada taşıma kapasitesi 750 kilo’dan çok olan bir römork yada karavanı çekerek B sınıfı bir otomobil kullanabilmek için lüzumlu belgedir. BE sürücü belgesine sahip sürücüler karavan yada römorklarını bütün kent içi ve şehirler arası yollarda kullanabilirler.

Toplam ağırlığı 750 kilo’dan azca olan römorklar BE , CE , DE vb. Elektrik ataşmanı olmadan ilgili araca akuple edilerek çekilebilir. Fakat, taşıma kapasitesi 750 kilo’dan çok olan bir römork kullanıyorsanız, B sınıfı otomobil ise BE, C sınıfı kamyon ise CE sınıfı, a sınıfı ise CE sınıfına sahip olmanız gerekmektedir. D sınıfı otobüs.

BE sınıfı ehliyet – karavan ehliyeti – treyler ehliyeti almam gerekiyor mu?

750 kilo’ın üstünde bir römork yada karavan kullanıyorsanız, bu tür bir lisans satın almanız gerekecektir. Ehliyetinizi yeni bir ehliyet tipiyle değişiklik yapmak, bir BE aracı kullanmaya elverişli olup olmadığınızı belirlemenize destek olacaktır. 1997’den önceki bir sene içerisinde E ehliyeti yada D kamyon ruhsatı aldıysanız, BE ehliyetine sahip sayılırsınız.

B sınıfı ehliyet hangi araçları kullanabilir sorusu hakkında aşağıda yorum yapın yayınlayalım.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler