13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Bina Sağlamlık Testi Nedir, Bina Dayanıklılık Testi Başvurusu Nereye Yapılır?

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla gerçekleşen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki depremde binlerce insanımız yaşamını yitirdi, binlerce bina yıkıldı. Tüm Türkiye yas içerisinde iken arama kurtarma ekipleri hız kesmeden arama kurtarma işlerine devam ediyor. İyi haberler almayı beklediğimiz bu günlerde olanları takip eden insanlar kendi binalarının güvenilir olup olmadığını merak ediyor. İşte, bina sağlamlık testi de tam bu aşamada devreye giriyor. Bu kontrol, oturduğunuz binanın depreme karşı sağlam olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Bilgileri beraber inceleyelim.

Bina sağlamlık testi nedir?

Bina sağlamlık testi

Türkiye’nin zelzele bölgesinde olduğu artık herkes tarafından malum bir gerçek. Bilhassa Kahramanmaraş felaketinden sonrasında oturdukları binaların sağlamlık sorunu vatandaşların kafasını karıştırıyor. Evinizin güvenilir olup olmadığını öğrenmenin en etkili yollarından biri bina sağlamlık testidir. Bu araştırma yardımıyla hangi binaların ikamete elverişli olduğu hangilerinin tehlikeli olduğu belirleniyor.

Bina sağlamlık testi başvurusu nereye yapılır?

Bina sağlamlık testi

Bina sağlamlık testinin gerçekleştirilebilmesi için başvurmanız ihtiyaç duyulan birkaç yer var. Bunlardan ilk olanı yaşadığınız yerin belediye başlanlığına başvurmaktır. Raporlarınızı tamamlamak için Kaymakamlık kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Bina sağlamlığı testi, Beledive Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilecektir. Belediye haricinde bu testi meydana getiren hususi kurumlar da bulunmaktadır. Bu kurumların alanında daha uzman bir ekibe haiz olduğu bilinmektedir.

Bina sağlamlık raporu nasıl alınır?

Bina sağlamlık testi

Bina sağlamlık raporu alınması basit bir belge benzer biçimde görünsede daha geniş kapsamlı araştırma yapılması ihtiyaç duyulan mühim bir mevzudur. Binanızın incelemeye alacak firmanın deneyimli ve uzman şahıslarla çalışıyor olması gerekmektedir. Şayet tercih ettiğiniz hususi şirket, üstünkörü bir araştırma yaparsa bu durum yanlış raporlamaya niçin olur ve zelzele anında hayatınızı tehlikeye atabilir. Bu sebepten bu mevzuda lisanslı firmalar tercih etmeniz güvenliğiniz bakımından daha doğru olacaktır.

Bina sağlamlık testi nasıl yapılır?

Bina sağlamlık testi

Bina sağlamlık testiyle ilgili dört gözle beklenen sorulardan birisi de testin nasıl yapıldığı ve karot alınmasının lüzumlu olup olmadığıdır. Karot testi binanın yapısının daha iyi çözümleme edilmesi için gereklidir. Binadan parça almak dikkat gerektiren bir işlemdir. Bunu gerçekleştirecek firmanın mevcud yapıya zarar vermemesi gerekmektedir. Binanın iç, dış malzemelerinin sağlamlığından yapının bütününe kadar her şeyin denetim edilmiş olduğu karot testi, sağlamlık raporunun büyük bir kısmını kapsar.

17 Ağustos Depreminin Savcısı Uyarıyor: Kanıt Alınmadan Yıkıntı Kaldırılması Kanıt Karartmak Olur

Binlerce İnsanımızın Yaşamını Kaybetmesine Niçin Olan Müteahhitlerden Kaçı Tutuklandı?

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler