19.9 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Çocuklarınıza Yalan Söylemeyi Bıraktırmanın 8 Basit Yolu

Dünyadaki tüm ebeveynlerin en sinir oldukları şeylerden birisi de  çocuğunuzun yalan söylediğini yakalamaktır. Doğal olarak, minik evlatların birtakım vakaları abartması ve ufak tefek, beyaz yalanlar söylemesi düzgüsel sayılır. Sadece durumun patolojik bir vakaya dönüşmesi psikologlar tarafınca bir problem olarak değerlendirilir. Yalan söylemek bir çok vakit bırakması zorluk derecesi yüksek bir alışkanlıktır. Bu mevzuda evlatları azarlamanın ve onların kalbini kırmanın durumu daha da kötüleştireceğini biliyoruz. Pekala, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmiş olan çocuklarla ilgili neler yapılabilir? Hadi Buyrun Beraber inceleme altına alalım👇

1. Niçin yalan söylediklerini anlamaya çalışın

Yalan

Yalanın değişik türleri vardır. Kimi zaman çocuklarımız nasıl ifade edeceklerini bilmedikleri bir duyguyla baş ettikleri için yalan söyleyebilirler. Başlarının belaya girmesinden korkmaları veya kendilerini yetersiz hissetmeleri de yalan söylemelerine sebep olabilir. Bu şekilde bir durum söz konusu ise, evlatların duygularını anlamaya çba sarfederek doğru olanı anlatabilirsiniz.

2. Dürüst olmadıklarını fark ettiğinizi belirtin

Yalan

Yalanı duyunca, söylediklerinin doğru olmadığını anladığınızı yüzüne karşı belirtin. Onlara bir şey değiştirme şansı vermeden yalnızca , “Dürüst olmadığını biliyorum ve bu fazlaca doğru olmayan bir durum” deyin.

3. Tuzak kurmayın

Yalan

Yalan söyleyip söylemediklerini idrak etmek için küçüklere tuzak oluşturmak daha çekici gelebilir. Bu durum yalnızca fena davranışı teşvik edeceğinden katiyen bu yönteme başvurmamalısınız!

4. Dürüstlük hakkında konuşun

Yalan

Çocuklarınızı karşınıza alın ve onlarla dürüst olmanın ne işe yaradığını ve ne anlama geldiğini tartışın. Yalan söylemenin insanları incittiğini anlatarak dürüst olmaya teşvik edin.

5. Empatiye yönlendirin

Yapılan her şeyin başka insanları nasıl etkilediğini anlamalarına destek olun. Çocuğunuza kendisini başkasının yerine koymayı öğretin. Çocuklarınıza duygularını açık bir şekilde ifade etmeleri için alanlar tanıyın. Duyguları açıkça ifade eden insanlardan örnekler verin ve dürüst olmamanın öteki insanları nasıl incitiğini anlatın.

6. Dürüst olmadıklarını hissettiğiniz anda devreye girin

Şayet çocuğunuzun dürüst olmadığını hissediyorsanız yada düşünüyorsanız devam etmelerine izin vermeyin. Derhal söylediklerini bildiğinizi belirtin ve gerçeği söylemelerini isteyin.

7. Itimat konusunu konuşun

Güvenin ne işe yaradığını ve nasıl kazanmış olduğu hakkında çocuklarınızla konuşun. Yalan söyledikleri vakit insanların onlara olan itimatını kaybettikleri ve söyledikleri hiçbir şeye inanmayacaklarını açıklayın. “Yalancı Çoban” şeklinde hikayeler dürüst olmamanın neticelerini anlamalarına destek olabilir.

8. Tutarlı olun

Yalanla başa çıkma şeklinizde devamlı tutarlı olur. Bigün izin verip ertesi gün kızmayın. Çocuklarınızın davranışlarının kalıcı olmasını istiyorsanız, siz de kendi tavrınızı korumalısınız.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler