13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Çoğu Zaman Görmezden Gelinen 7 Yüksek Zekâ İşareti

Zekânın, insan hayatında son aşama mühim olduğu derhal her insanın kabul etmiş olduğu bir gerçek. Sadece bilhassa de “yüksek zekâ” gözden kaçırılmaya son derece uygun. Bundan dolayı sadece tek bir zekâ biçimi olmadığı şeklinde, zekâyı gölgeleyen çok fazla unsur var. Bu yüzden yüksek zekânın işareti olan çok fazla şeyi göz önünde bulundurmuyoruz. Bundan dolayı söz mevzusu zekâ olduğu süre çok fazla insanoğlunun aklında canlanan işaretler gerçek yaşamdaki işaretlerden bir fazlaca değişik. İşte empati kabiliyetinden tembelliğe, yüksek zekânın görmezden gelinen 7 işareti…

1. Yüksek empati kabiliyeti

Yüksek empati kabiliyeti, çok fazla insan tarafınca yüksek zekâyla ilişkilendirilmiyor sadece gerçekte son aşama belirgin bir işaret. Bundan dolayı bir insanoğlunun kendi duygularını yeterli derecede anlaması dahi son derece zorken, yüksek empati yetisi olan kişiler karşılarındaki insanların duygularını da son derece isabetli bir biçimde çözümleme edebiliyor, anlayabiliyor. Kısacası, sadece yüksek zekâlı insanların yüksek empati yetisine haiz olabileceğini söylemek pek de şişirilmiş bir ifade olmaz.

2. Yalnızlığı tercih etmek

İnsanların büyük çoğunluğu, “yalnız kalmayı” yeğleyen kişiler için çok fazla yakıştırma yapabilir. Sadece “akıllı” muhtemelen bu yakıştırmalardan biri değil. Buna rağmen bilim, yalnız insanlara daha dikkatli bir gözle bakmamız icap ettiğini söylüyor…

2016 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya gore sosyalleşmek yerine yalnız kalmayı yeğleyen insanların, etmeyenlere gore daha yüksek bir IQ seviyesine haiz bulunduğunu ortaya koyuyor. Bilim adamları bu tercihin geçmişten gelen evrimsel gereksinimlerle ilgili olabileceğini düşünüyor.

3. Geç kalmak

Bir bölgelere devamlı geç kalan insanların sorumsuz olarak nitelendirilmesi son aşama naturel. Sadece geç kalmak da yüksek zekânın görmezden gerilen işaretlerinden. Bu mevzu hakkında birtakım bilimsel araştırmalar, gece geç saatlere kadar uyanık kalan insanların, yüksek zekâya haiz olma olasılıklarının daha çok bulunduğunu ortaya koyuyor.

4. Karanlık bir gülmece anlayışına haiz olmak

zekâ

Kendinizi çok fazla insana “ağır gelebilecek” ve birazcık da ürkütücü şakalara gülerken buluyor ve ne kadar da fena bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız, düşünmeyin. Bundan dolayı fena değil, zekisiniz! Geçtiğimiz yıllarda Viyana Üniversitesinde meydana getirilen bir araştırma “karanlık” gülmece anlayışına haiz olan insanların, hem sözel hem de sayısal olarak daha akıllı olabileceğini ortaya koyuyor.

5.Yüksek çözümleme kabiliyeti

zekâ

Bir vaka yada durum karşısında tüm olasılıkları hesaplıyor, ortaya çıkabilecek negatif şeyleri etrafınızla paylaşıyor ve bu yüzden “yıkım tellalı” olarak isimlendiriliyorsanız sizin için güzel bir haberimiz var. Muhtemelen son derece akıllı bir insansınız. Bundan dolayı vakalar ve durumlar hakkında yüksek bir çözümleme yetisine haiz olmak çok fazla değişik unsurun yanında, yüksek bir zekâ seviyesine işaret ediyor.

6. Merak

zekâ

Meraklı olmak, çok fazla insanoğlunun yüksek zekâyla ilişkilendirmekte zorlandığı bir özellik olsa bile yüksek zekâya haiz olan insanların ortak özelliklerinden biri.

7. Tembellik

zekâ

Tembellik, insanların gözden kaçırmakta haksız olmadığı bir yüksek zekâ işareti olabilir. Sadece Florida Gulf Coast Üniversitesinde meydana getirilen bir emek harcama, tembelliğin yüksek zekâ ile yakından ilgili bulunduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya gore yüksek zekâya haiz insanoğlu, kendilerini eğlendirmek mevzusunda öteki insanlara gore oldukça daha başarılılar. Bu yüzden öteki insanoğlu kadar aktivite hayata geçirmeye gereksinim duymuyorlar.

İlginizi çekebilir:

Toplanın Açıklıyoruz! Oldukca Parlak zeka İnsanlar Niçin Aşık Olmakta Zorlanır?

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler