21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Denizatı Özellikleri Nelerdir? Nasıl Çiftleşirler?

Denizlerin en sevilen canlılarından önde gelen denizatları, sahip oldukları özellikler ele alındığında son derece alışılmadık canlılardır. En fazlaca malum özelliği ise erkek denizatlarının üreme kabiliyetine sahip olmasıdır. Hal bu şekilde olunca denizatları büyük bir merak mevzusu haline gelmişlerdir. Siz değerli okurlarımız için denizatlarının genel özelliklerini ve ilk kez duyacağınız detayları bir araya getirdik. İşte denizatı hakkında bilmeniz gerekenler.

Denizatları hakkında kısa bilgilerle başlamış olalım👇

Denizatı

Denizatlarının boyutları 16 mm ile 35 santimetre içinde değişmekte olan türleri bulunmaktadır. Bu türler bütün dünyadaki ılıman ve tropikal sularda yaşamaktadır. Denizatlarından arka yüzgeçlerinde ve kafalarında solungaçlar vardır, hem de bunların yanında göğüs yüzgeçleri bulunur. Bu fizyolojik görünümleri sebebiyle balık kategorisinde yer alırlar.

Denizatlarının bugüne dek 40 çeşidi ortaya çıkarılmıştır ve tam olarak sayıları henüz bilinmemektedir. Denizatı nüfusu son yıllardaki çok fazla avlanma nedeni ile büyük bir çekince altındadır. Denizatları geleneksel Çin şifalı nebat biliminde kullanılmakta ve bu sebepten her yıl 20 milyon denizatı yakalanıp satılmaktadır.

Denizatı canlısının özellikleri nelerdir ?

Denizatı

Denizatları, hem fizyolojik görünümleri hem de özellikleri ile oldukça dikkat çekmektedir. Su altı dünyasının tehlikeli canlıları içinde yaşamayı başaran denizatları, deniz omurgalıları içinde dik duran tek canlıdır. Ek olarak erkeklerinin üreme kabiliyetini sahip olması onları ilgi çekici kılmaktadır.

 • Dünyada erkeği hamile kalabilen tek canlı denizatıdır.
 • Denizatlarının birtakım türleri kısmen saydamdır, bundan dolayı akvaryumda görünmezler.
 • Denizatlarının süratli hareket eden gözleri vardır. Bu şekilde hem avlarını hem de kendilerini avlamak isteyenleri hareket etmeden izleyebilirler.
 • Denizatı kafasını bir tek aşağı ve yukarı doğru hareket ettirebilir.
 • İç iskelete sahip oldukları için omurgalılar sınıfında yer alırlar.
 • Deniz omurgalıları içinde dik duran tek canlıdır.
 • Denizatları son derece sert bir deriye sahiptir. Bu sertliği nedeni ile, ölmüş ve vakit içerisinde kurumuş olan bir denizatını elle kırmak imkansızdır.
 • Denizatlarının ömrü ortalama olarak 4-5 senedir.
 • Pek oldukça ilaç yapımında kullanılan bu canlılar, afrodizyak tesirleri sebebiyle de avlanmaktadır.
 • Hayata gelen binlerce denizatından bir tek 2-3 tanesi yaşamaktadır.
 • Burunları yardımıyla avlarını kolay bir şekilde yutabilirler.
 • Üç minik yüzgeçleri vardır. Sırtında bulunan yüzgeç hareket etmesi için gerekmekte olan enerjiyi sağlar. Solungaçlarının altındaki öteki iki yüzgeç ise dengeyi ve yön bulmayı sağlar.
 • Fazlaca sert bir yapıya sahip oldukları için deniz canlılarının büyük bir bölümü onları avlamaz. Orkinoslar, yengeçler ve penguenler denizatları ile beslenirler.
 • Denizatları kamuflaj kabiliyetlerini hem gizlenmek hem de kur yapmak için kullanırlar. Erkek denizatı dişisine kur yaparken, neredeyse birebir aynı rengi alır. İki değişik cinsiyetteki canlı bir araya geldikten ve erkek denizatının karnında bulunan kuluçka kesesi kabardıktan bir müddet sonrasında tekrardan eski rengine dönüşür.
 • Denizatları tek eşlidir. Meydana getirilen araştırmalara nazaran, bu canlılar bütün hayatlarını tek eşli olarak sürdürüyorlar. Belkide eşini kaybeden bir denizatı çiftleşmeden öncesinde günlerce ve aylarca bekliyor.
 • Denizatlarının iki gözü vardır ve bu gözler birbirinden bağımsız biçimde hareket edebilir.
 • Denizatlarının kafalarındaki taca benzer çıkıntı, tıpkı insanların parmak izinde olduğu şeklinde eşsizdir.

Denizatları nasıl çoğalır?

Çiftleşme

Erkek denizatı niçin hamile kalır ve denizatı çift cinsiyetli mi şeklinde soruların cevapları oldukça merak edilmektedir. Bu mevzular ile ilgili bilmeniz gereken ne varsa açıklığa kavuşturduk.

Pek çok denizatının hamileliği ortalama olarak 2 ila 3 hafta sürmektedir. Erkek denizatında dişi tarafınca bırakılan yumurtaları taşımış olduğu kuluçka kesesi bulunmaktadır. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkek denizatının kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkek denizatının kesesine ilerler ve burada erkek sonrasında yumurtaları döller. Embriyolar 10  gün ile 6 hafta içinde gelişirler, bu süre türe ve su şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Erkek denizatı doğum yaparken, bütün bebek denizatları çıkana kadar boşaltır. Burada kafanız karışıklık olmasın; denizatlarında erkekler sperm, dişiler ise yumurta üretir. Hal böyle olunca bu mevzuda bir değişim yoktur. Tek değişik olan şey döllenmenin konumudur.

Erkek denizatının kesesi yumurtalar için tuzluluğu ayarlar, yumurtalar olgunlaşmaya başladıkça dışarıdaki oranla eşitlemek için yavaş bir şekilde arttırır. Yumurtadan çıkan yavrular ebeveynlerinden bağımsızdır. Bazıları gelişme zamanlarını okyanus planktonlarıyla geçirirler. Kimi zaman, erkek denizatı yeni çıkmış yavruları tüketebilir.

Denizatı yenir mi?

Pembe

Pek oldukça kültürde herhangi bir yasak olmamasına karşın denizatları yenmez. Sadece pek oldukça kültürün aksine Asya devletlerinde denizatları yenir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler