15.1 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem, yer kabuğunun tabakaları arasındaki sürtünme, kayma yada kopma sonucunda oluşmuş bulunan sismik vakadır. Yer kabuğunun bu hareketi, yer üzerine doğru şiddetli ve çok güçlü bir enerji salmasına neden olur ve bu enerji, yer üzerinde sallanma yada titreşim olarak hissedilir.

Depremler, pek çok unsur tarafınca tetiklenebilir. Mesela volkanik aktiviteler, deniz tabanı hareketleri, alüvyonların yer kabuğu üstüne yerleşmesi benzeri bir çok etken vardır. İnsanlar tarafınca yapılan madencilik faaliyetleri, gaz ve su çıkarma aktiviteler de depremleri tetikler.

Depremlerin sertliği, Richter ölçeği ile ölçülür. Richter ölçeği, depremin yer üstündeki enerjisini ölçen bir ölçektir ve bir depremin sertliği, ölçeğe gore 0 ile 9 arasında değer alabilir. Depremlerin sertliği,  depremin olduğu bölgedeki derinlik ya da yer kabuğunun hareketlerine göre değişebilir.

Deprem Anında Ne Yapabiliriz?

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Zelzele anında insanların yapması gerekmekte olan pek çok mühim adım bulunmaktadır. Aşağıdaki maddeler, zelzele anında nasıl davranmanız gerektiği hakkında size yol gösterici bilgiler sunacaktır:
Güvenilir bir alana gitmek: Şayet evdeyseniz, evin içerisinde yada evin haricinde güvenilir bir yere gitmeye çalışın. Zelzele anında objeler ve binalar devrilmeye yada çökmeye başlayabilir.
Kendinizi koruyun: Yere uzanın ve yüzünüzü koruyucu bir şey ile kaplamaya çalışın. Şayet evinizde değilseniz, bir duvar yada direk arkasına saklanın.
Acil durum çıkışı aramak: Şayet evdeyseniz, acil durum çıkışını bulun ve oradan uzaklaşın. Şayet evinizde değilseniz, güvenilir bir yere gitmek için en yakın yoldan gitmeye çalışın.
Çağrı Aramaları Yapmamaya Çalışın: Zelzele anında telefon hatları çoğu zaman ulaşılmaz hale gelir.İnternet çekmez. Mobil veri kullanılmaz. Şayet acil bir durumunuz var ise, yakın birisi ile web üstünden bağlantı kurmaya çalışın. Anlık olarak internetin gelmesi ile şanslı olabilirsiniz.
Öncesinde çevrenize ve kendinize Yardım Edin: Şayet yardım gerekliyse, elverişli bir halde hareket etmeye çalışın. Eviniz hasar görmüşse ve güvenilir değilse, acil durum hizmetlerine başvurun.
Zelzele anında ne yapılması gerektiği hakkında tam bir fikriniz var ise, ihtimaller içinde bir deprem durumunda problem yaşamazsınız.

Depremler Önlenebilir mi?

Depremler, doğal afetler içinde en yıkıcı olanlarından birisidir. Dünya genelinde her sene binlerce insanoğlunun yaşamını kaybetmesine neden olurlar. Bundan dolayı, insanoğlu depremlerin önlenebileceğini merak etmektedir.

Depremlerin tam olarak önlenebileceğibi ne yazık ki söyleyemeyiz. Fakat birtakım tedbirler alınarak depremlerin etkilerinin azaltılması mümkün olabilir.

Bu Tedbirler Içinde Şunlar Bulunabilir

Depreme Dayanıklı binalar inşa etmek: Deprem güvenli binalar, zelzele esnasında insanların güvende kalmasını sağlar. Bu binalar, yer kabuğundaki hareketleri etkisiz hale getirmek için hususi olarak tasarlandı ve inşa edildi.

Deprem Anında Yapılması Gerekenler

Deprem Çalışmaları

Zelzele emekleri, zelzele riskli bölgelerin belirlenmesine katkı sağlar. Böylelikle daha geniş kapsamlı emek harcama sonuçlarına gore hangi bölgelere yerleşim alanı yapılmalı belirlenebilir.

Alarm Sistemleri

Zelzele alarm sistemleri, insanların zelzele esnasında evlerinden çıkmasını sağlar. Bu sistemler, zelzele anında vaktinde uyarı verir ve insanların yaşamını kurtarmaya destek sunar.

Afet Yönetimi

Afet yönetimi, zelzele esnasında insanların güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalardır. Bu emek harcamalar, zelzele sonrası yardım ve kurtarma faaliyetlerini planlamaya yöneliktir.

Netice olarak, depremler tam olarak önlenebilir diyemeyiz. Fakat güvenilir yapılar inşa etmek ve eğitimlerle depremlerin tesirleri en az seviyeye indirmek mümkündür. Ek olarak, insanların da zelzele güvenliği hakkında bilgili olması {önemlidir}. Bu şekilde, depremlerin insanoğlu üstündeki yıkıcı tesirleri azaltılabilir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler