13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Depremzedelerde Sıklıkla Görülen Kompartman Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük deprem 10 şehrimizde ne yazık ki büyük bir yıkıma yol açtı. Malesef ki depremin arkasından binlerce bina yerle bir oldu. Depremin üstünden tam dört gün geçti. Uzmanlara bakılırsa deprem esnasında enkaz altında kalan insanlarda çoğunlukla görülen pek çok sağlık problemi içinde en önemlilerinden birisi kompartman sendromu. Pekala kompartman sendromu nedir, emareleri nedir ve nasıl iyileştirme yollarına nasıl gidilir? Bütün bu soruları kolay bir anlatımla bir araya getirdik…

Kompartman sendromu nedir?

Kompartman Sendromu

Kompartman sendromu, vücudun anatomik kısımlarından biri içindeki artan tazyik sebebiyle o boşlukta kalan dokuya kan akışının yetersiz sağlanmasıyla meydana geliyor. Daha kolay bir şekilde ifade etmemiz gerekirse ,kısıtlı bir bölgede basıncın artması sebebiyle bölgedeki dokunun yapısal ve fonksiyonel olarak bozulması manasına geliyor.

Kompartman sendromu yaşayan hasta, acı verici ve tehlikeli bir basınç hisseder. Bölgedeki kas ve doku yapısının bozulmuş olduğu bu vakalarda hasta çok ciddi hasar yaşar iken, geç müdahale edilmesi durumunda ne yazık ki ölümle sonuçlanabilir.

Kompartman sendromu, akut ve kronik olmak suretiyle iki ana başlığa ayrılır. Akut kompartman sendromu: çoğunlukla depremler sonrası depremzedelerde çoğunlukla görünür. Ağır yaralanmalarda lüzumlu iyileştirme uygulanmazsa olay, kısmi nüzul belkide ölümle sonuçlanabilir. Öteki başlık olan kronik kompartman sendromu ise çok fazla egzersiz benzeri durumlar sonrasında oluşur. Acil durum olarak sınıflandırılmayan kronik kompartman sendromu, kontrolsüz olarak egzersizle kas dokularında meydana gelir. Hasta, haftalar belkide aylar devam eden ağrılar yaşar.

Kompartman sendromunun işaretleri ve semptomları nedir?

Kompartman Sendromu

Kompartman sendromunda çoğunlukla tetikleyici bir vaka sonrasındaki birkaç saat içerisinde meydana geldiği kayıtlara geçmiştir. Ancak 48 saat sonrasına kadar bir zamanda aralığında da ortaya çıkabilir. Kompartman sendromundan etkilenen uzuv, çoğunlukla sert yada gerilmiş hissedilir.

Kompartman sendromu, kas içi kanama veya çok fazla ödem sonucunda meydana gelir. Yaralanmalardan sonrasında kas dokusunun ezilmesi, bacak yada kollarda meydana gelen kırıklar benzeri sebeplerden ötürü kas içi çok fazla kanama yada ödem oluşur. Bundan dolayı facia içi çok fazla tazyik meydana gelir. Klinik şikayetlerin varlığında tanı kompartman basıncı ölçümüyle konulabilir.

Akut kompartman sendromunda istirahatle ağrı geçmez. Öteki taraftan kronik eforlu kompartman sendromunda ağrı, dinlenme ile geçebilir.

Akut kompartman sendromunun emareleri şu şekildedir:

  • Uzuv ve kasın gözle görünür bir halde şişmesi
  • Kasın şiş yada düzgüsel halinden daha büyük hissedilmesi
  • İğnelenmiş, uyuşukluk yanma ve karıncalanma hissiyatı
  • Kuvvetli kas ağrıları
  • Kas gerildiğinde kuvvetli kas ağrısı
  • Kasta gerginlik

Genel

  • Ağrı – Şahıs, muayene bulgularıyla orantısız bir halde ağrı yaşayabilir. Bu ağrı kuvvetli ilaçlarla geçmeyebilir. Ağrı, kompartman içindeki kas grubunu eylemsiz olarak gererek şiddetlenir. Sadece kompartman sendromunun geç evrelerinde bu tür ağrılar kaybolabilir. Lokal anestezinin kompartman sendromunun tanısını geciktirmedeki görevi halen tartışılmaktadır.
  • Parestezi (değişmiş his) – Şahıs, iğnelenme, uyuşma ve karıncalanma hissinden şikâyet edebilir. Herhangi bir müdahale yapılmaz ise bu durum his yitirilmesine (anestezi) kadar ilerleyebilir.

Genel olmayan

  • Nüzul – Uzuv felci ender ve geç bir sonuçtur. Hem sinir hem de kasta kendini izah edebilir.
  • Solukluk ve nabızsızlık – Kompartman sendromuna yol açan basınçlar çoğu zaman arteriyel basınçların fazlaca altında olduğundan, hastalarda nabız eksikliği nadiren görünür. Nabız yokluğu sadece arteriyel yaralanma olduğu zaman yada kompartman basıncının oldukça yüksek olduğu kompartman sendromunun geç evrelerinde ortaya çıkmaktadır. Solukluk ek olarak arter tıkanıklığından da kaynaklanabilir.

İlginizi çekebilir: Zelzele Bölgesinde Havaların Soğuması Hipotermi Riskini Yükseltiyor

Akut kompartman sendromunun tedavisi var mı?

Kompartman Sendromu

Kompartman sendromu iyileştirme edilmezse hastanın el ve ayaklarında belkide kollarında dahi hissizlik meydana gelir. Iyileştirme edilmediği takdirde bu durum iyice kronikleşir ve hasta artık elini ve bacaklarını hissetmemeye adım atar. Hastanın kendini daha iyi hissetmesi maksadı ile iyileştirme edilmesi gerekmektedir. Son derece mühim bir olay olan akut kompartman sendromunun tedavisi uzman takımlar tarafınca yapılmalıdır. Akut kompartman süratli bir halde iyileştirme edilirse doku Tamamıyla iyileşebilir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler