17.7 C
New York kenti
Pazar, Eylül 24, 2023

Diğer Gezegenlerde Bir Gün ve Bir Yıl Ne Kadar Sürer?

Bir günün 24 saat olması Dünya’daki yaşamın o denli ayrılmaz bir parçasıdır ki, kimi zaman bunu insanların oluşturduğu bir sisteme dayandığını unutuyoruz. Bigün 24 saat yerine yalnızca 10 saat sürseydi nasıl bir yaşantımız olurdu? Pekala ya, sonraki güne geçmek için binlerce saat harcamamız gerekseydi rutin hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu ? Aynı durum bir sene için de geçerli. Geçmişteki insanoğlu Dünya’nın güneş çevresinde dönmesinin 88 gün süreceğine karar verseydi mevsimler, takvimler nasıl olurdu hiç düşündünüz mü? Pekala ya Güneş Sistemi’ndeki öteki gezegenlerde durum nasıl? Bilgileri beraber inceleme altına alalım👇

Gün ve sene neye dayanır?

Bir gün

En kolay tabirle bigün, bir gezegenin kendi ekseni etrafındaki tam bir dönüşü tamamlamasını, bir sene ise gezegenin güneş çevresinde dönmesinin ne kadar zaman aldığını tanımlayan bir ifadedir. Bir günün 24 saat ve bir senenin 365 gün olarak kabul edilmesinin milattan öncesinde 4236’ya kadar uzanan bir tarihi var. Bilinene gore güneşin hareketlerine dayalı ilk takvim binlerce sene öncesinde yaşayan antik Mısırlılar tarafınca bulunmuş oldu.

Öteki gezegenlerde bigün ve sene neden bizlerden değişik?

Bir gün

Yukarıda paylaştığımız bilgiden ilham alarak her gezegenin kendi ve güneş çevresinde dönme hızları Dünya’dan farklıdır. Belkide birtakım gezegenlerin bir günü tamamlaması bizlere gore bir yıldan daha uzun sürer. Yanı kendi eksenleri çevresinde dönmek, güneşin çevresinde dönmeye kıyasla daha yavaş olur. Örneğin, bu durumun geçerli olduğu Venüs, bir eksen dönüşünü 243 Dünya gününde tamamlar. Fakat güneş çevresinde bir tam dönüşü bir tek 225 Dünya günü sürer. Bu sırada Neptün’de bigün, bir Dünya gününden sekiz saat daha kısadır, fakat yörüngesini yalnız 165 Dünya senesinde bir defa tamamlar.

Gezegenlerin bir günü ve bir yılı bizlere gore ne kadar sürer?

Bir gün

Şimdi yukarıda verdiğimiz bilgilerin ışığında öteki gezegenlerde bigün ve bir sene uzunluklarını beraber inceleme altına alalım.

1. Merkür

Gün uzunluğu: 58,67 Dünya günü (1408 saat)
Sene uzunluğu: 88 Dünya günü (0,2 Dünya yılı)

2. Venüs

Gün uzunluğu: 243 Dünya günü (5832 saat)
Sene uzunluğu: Ortalama 225 Dünya günü (0,6 Dünya yılı)

3. Mars

gezegenlerde

Gün uzunluğu: 1,04 Dünya günü (ortalama 25 saat)
Sene uzunluğu: 687 Dünya günü (1,9 Dünya yılı)

4. Jüpiter

gezegenlerde

Gün uzunluğu: 0,42 Dünya günü (10 saat)
Sene uzunluğu: 4333 Dünya günü (11,9 Dünya yılı)

5. Satürn

satürn

Gün uzunluğu: 0,46 Dünya günü (ortalama 11 saat)
Sene uzunluğu: 10.756 Dünya günü (29.4 Dünya yılı)

6. Uranüs

gezegenlerde

Gün uzunluğu: 0,71 Dünya günü (ortalama 17 saat)
Sene uzunluğu: 30.687 Dünya günü (ortalama 84 Dünya yılı)

7. Neptün

gezegenlerde

Gün uzunluğu: 0,67 Dünya günü (16 saat)
Sene uzunluğu: 60.190 Dünya günü (165 Dünya yılı)

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler