17.7 C
New York kenti
Pazar, Eylül 24, 2023

Facebook ve Instagram’da Ücretli Mavi Tik Dönemi: Meta Verified

Dünyanın en varlıklı insanlarından Elon Musk’ın üstün dereceli bir fiyatla Twitter’ı satın alması, toplumsal medya platformları için yeni bir devrin başlangıcı olmuştu. Musk’ın Twitter’da hayata geçirdiği yada hayata geçirileceğini duyurduğu birtakım uygulamalar ciddi derecede münakaşa yaratmış, epeyce eleştirilmişti. Bunlardan en dikkat çekeni ise kuşkusuz “ücretli mavi tik” uygulamasıydı. Kısa süre öncesinde Feysbuk ve Instagram benzeri toplumsal medya platformlarının çatı şirketi olan Meta da Twitter’dakine benzer bir ücretli mavi tik uygulamasını hayata geçireceklerini duyurdu: Meta Verified. Detaylara beraber bakalım.

Twitter ile yaşamımıza giren ücretli mavi tik uygulaması doğrulanmış hesap rozeti olarak biliniyor

Mavi tik, platformdaki bir hesabın gerçek olduğu manasına geliyor. Bu yüzden siyasilerden sporculara, şirketlerden kamu kurumlarına kadar toplumsal medya hesabı olan pek fazlaca şahıs ve müessese için son derece mühim. Elon Musk’ın, Twitter’ı satın aldıktan sonrasında mavi tik uygulamasını ücretli hale getirmesi ise pek fazlaca şahıs tarafınca eleştirilmişti. Sadece öteki popüler toplumsal medya platformları da ücretli mavi tik uygulamasını hayata geçirmeye başladı.

Feysbuk ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, yeni abonelik sistemleri ile kullanıcılarının para ödeyerek mavi tik alabileceklerini deklare etti

Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg, bir müddet öncesinde Instagram hesabında yapmış olduğu bir paylaşımla Meta Verified adlı yeni abonelik sistemini duyurdu. Bu uygulama ile kimliğini doğrulayan Feysbuk ve Instagram kullanıcıları para ödeyerek mavi tik alabilecek.

Zuckerberg, Meta Verified adlı uygulama ile platformlardaki güvenliğin ve gerçekliğin artırılacağını ifade ediyor. Sadece uygulamanın sağlamış olduğu fırsatlar da var.

Meta Verified ile doğrulanmış hesaplar birtakım avantajlara sahip olacak

meta verified

Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa mavi tik satın alan kullananların gönderileri daha çok görünür olacak. Bunun bununla beraber bu hesaplar daha yüksek güvenlik önlemleri ile korunacak ve kullanıcılar alan kişi hizmetlerine daha basit bir halde erişebilecek.

Ek olarak mavi tikli kullananların yorumları öncelikli olacak ve platformlarda bu kullanıcılara hususi çıkartmalar yer alacak. Firmanın yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa Meta Verified uygulaması hâlihazırda mavi tiki olan kullanıcıları etkilemeyecek. Bununla beraber Meta Verified ilk ilk evrede şirketlerin ve işletmelerin başvurusuna açık olmayacak.

Yeni uygulamayla mavi tik sahibi olmak isteyenlerin toplumsal medya hesaplarındaki adları ile kimliklerindeki adları uyuşmak mecburiyetinde

meta verified

Ek olarak Meta, mavi tik satın almak isteyen kullananların profillerinde, kendilerine ilişkin bir fotoğrafın yer alması icap ettiğini deklare etti.

Meta Verified, bu hafta içinde Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanıma açılacak

meta verified

Uygulamanın öteki ülkelerde ne süre başlamış olacağı ise hemen hemen belli değil. Sadece Zuckerberg uygulamanın “fazlaca yakında” öteki ülkelerde de kullanımda olacağını deklare etti.

Meta Verified aboneliğine sahip olmak için istenen ücretler de belli oldu

meta verified

Buna bakılırsa Feysbuk ve Instagram hesaplarının mavi tikli olmasını isteyen iOS kullanıcılarından 14,99 dolar talep edilecek. Web için ise bu meblağ 11,99 dolar olarak açıklandı.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler