21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Finler Neden Bu Kadar Mutlu, Neleri Farklı Yapıyorlar?

Finlandiya, dünyanın en mutlu ülkesi olarak seçildi. Senenin belirli bir vaktinde, hem de haftalar boyu güneş ışığı görmeseler bile Finler yaşamlarından en mutlu insanoğlu. Bir tek bu yıl de değil, Finlandiya, beş yıl arka arkaya dünyanın en mutlu ülkesi oldu. Akıl sağlığı uzmanlarına bakılırsa, Finlandiya halkının yaşamlarından bu denli mutlu olmasının birçok sebebi var. Eğitimin çoğunlukla parasız olması, iş-yaşam dengesinin kurulabilmesi, tatillere çıkma olanağı bu sebeplerin yalnız birkaçı. Gelin Finlandiya’da insanların nasıl yaşadığına yakından bakalım.

1. İnsanlar duygularına karşı dürüst

Finlandiya

Asla fena olsanız da size nasıl hissettiğinizi soranlara “İyiyim” dediniz mi? Bunu neredeyse hepimiz yapmıştır, değil mi? Dünyanın en mutlu ülkesinde insanların bu şekilde yapması asla hoş karşılanmıyor! Finlandiya’da duygularınız mevzusunda açık ve dürüst olmanız teşvik ediliyor. Finlandiya Mental Sağlığı MIELI stratejik işler direktörü Meri Larivaara mutsuz olduğunuzda doğrudan “Kötüyüm” diye yanıt vermenin iki taraf içerisinde daha iyi bulunduğunu söylüyor. Larivaara, bu duygusal dürüstlüğün mutluluk mevzusunda oldukça mühim bulunduğunu söylüyor. Hepimizin bilmiş olduğu şeklinde, duygularınızı bastırmak hem ruhsal hem de fizyolojik açıdan oldukça sakıncalı. O yüzden çoğumuz bu mevzuda Finlandiya’yı örnek almalıyız.

2. İş ve yaşamı dengeliyorlar

Finlandiya

Finlandiya çalışkan bir ülke, sadece emek verme saatleri dünyanın bir oldukça yerine bakılırsa daha makul ve dengeli. Bu da vatandaşların dinlenmeleri ve kendilerine süre ayırmalarını sağlıyor.

3. Tabiat ananın tadını çıkarıyorlar

Finlandiya

Finlandiya tam bir tabiat harikası. Vatandaşları da ülkenin bu olanaklarından rahatça faydalanabiliyor. Finlandiya’da tabiat ananın her insanın hakkı olduğu düşünülüyor ve Finler neredeyse her orman, göl ve deniz kenarından parasız bir biçimde yararlanabiliyor.

Oulu Üniversitesi psikoloji profesörü Mirka Hintsanen şu şekilde diyor: “Tabiat ananın stresi azalttığına ve bunun mutlulukla bağlantılı olduğuna dair araştırmalar var. Daha azca stres, daha oldukça mutluluk demek.”

4. Finler kendini geliştirmeye pek istekli

Larivaara, “Kendimizi geliştirmeye hakkaten hevesliyiz” diyor ve “yeni şeyler öğrenmek akıl sağlığınıza iyi geliyordiye ekliyor. Sadece kendinizi geliştirmek derken yeni bir dil öğrenmek şeklinde işinizle ilgili alanlardan bahsetmiyoruz aslına bakarsak. Yiyecek yapmayı seviyorsanız yeni tarifler öğrenmek veya dışarıda bisiklet sürmek şeklinde kolay ve keyifli aktiviteler en iyisi!

5. İnsanlar birbirine güveniyor

Fin halkı arasındaki itimat seviyesi oldukça yüksek. Ülkenin epeyce minik olmasından ötürü Finler, etraflarındaki insanları daha oldukça tanıyor ve güveniyor. Bu durum da yalnızlığın azalmasını sağlıyor. Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafınca 2021 senesinde meydana getirilen bir araştırma, yalnızlığın mutluluğu engellemiş olan en kuvvetli etkenlerden biri bulunduğunu ortaya çıkardı. Etrafınızdaki insanların hayatta pozitif yönde bakması ve size de bu mevzuda yardım etmesi mutluluk için mühim etkenlerden biri.

6. Finler halinden mutlu, çok fazla mutlu değil

Larivaara, kültürel olarak Finlandiya’da mutluluğun ‘devamlı mutluluk hali’ manasına gelmediğini düşünüyor. Finlandiya’daki mutluluğun daha oldukça yaşamdan ve haiz olduklarınızdan sevinç duymak şeklinde bulunduğunu söylüyor. Larivaara, bu olayı ‘sessiz duygu’ olarak tanımlıyor. Devamlı coşku aramaktansa yaşamdan mutlu ve minnettar olmak mutluluk için daha mühim.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler