13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Gözün Önünde Uçuşan Şekiller Görme Durumu: Miyodizopsi Nedir, Neden Olur?

Hiç gözünüzün önünde uçuşan belirli belirsiz renki yuvarlak ve çizgiler halinde acayip şekiller gördünüz mü? Bu minik cisimlere tıp dilinde miyodizopsi denmektedir. Nokta, ip, kuyruk veya örümcek ağı şeklinde görülebilen bu şekiller, optik bir illüzyon değil. Beyniniz size oyun da oynamıyor. Bu cisimler hakikaten de orada, gözünüzün içindeler. Bilhassa sabah uyandığınızda görebileceğiniz bu nesneler çoğu zaman yaşlanma sürecinde ortaya çıkmaktadır ve zararsızdır. Fakat bu şekillerle beraber yanıp sönen ışıklar (fotopsi) görüyorsanız, bir hekime görünmek isteyebilirsiniz. Hadi bu garip durumu beraber inceleme altına alalım.

Miyodizopsi nedir?

Miyodizopsi

Gözde uçuşan cisimler olarak da malum Miyodizopsi veya latince adıyla muscae volitantes, göz ile beraber hareket eden saydam veya beyaz renkli garip noktalar, iplikler şeklinde birtakım şekillerin görme alanında ortaya çıkması durumudur. Hastalık olarak geçse de Miyodizopsi çoğu zaman zararsızdır ve hepimiz yaşayabiliriz.

Niçin olur?

Yaş ilerledikçe doğal olarak görme yetimiz değişmeye başlamaktadır. Bu değişikliklerden birisi de vitreus boşluğu içindeki jel, gözlerinizdeki doku ve sıvıların emek harcama şeklinin zayıflamasıdır.

Vitreus boşluğu, gözünüzün lensi ve retinası içinde bulunan minik bir alandır. Bu boşluk, camsı hususi bir maddeye ev sahipliği yapmaktadır. Çocuk ve gençlerde bu madde jelatin kıvamındadır fakat yaş ilerledikçe incelmeye ve sulanmaya adım atar. Sıvılaşmayan parçalar vitreus boşluğunun içerisinde yüzmeye adım atar. İşte gözünüzün önüne gelen şekiller, vitreus boşluğunun içerisinde yüzen o parçalardır!

Bu parçalar retina süresince hareket ederler. Retina gözümüzde bulunan, ışığı alan, işleyen ve ileten bir dokudur. Işığın retinaya ulaşmasını engellemiş olan vitreus parçaları belli nesnelerin veya gölgelerin şeklini alabilmektedir.

Tehlikeli midir?

Miyodizopsi

Miyodizopsi sorununuz yaşa bağlı ise çoğu zaman endişe edilecek bir durum yoktur. Fakat tertipli olarak bu rahatsızlıktan muzdaripseniz veya uçuşan şekillerin sayısı artış gösteriyorsa vitreus boşluğu retinanızdan uzaklaşıyor olabilir.

Ek olarak bu uçuşan şekillerin yanı sıra ışık parlamaları da görüyorsanız retinanız gözün arkasına çekilmiş belkide yırtılmış bile olabilir. Hasarlı bir retina, kısmi yada tam görme yitirilmesine sebebiyet verebilir. Bu sebepten dolayı şayet Miyodizopsi sonucunda gözünüzün önüne gelen şekiller artış gösteriyorsa veya ışık parlamaları görmeye başladıysanız hemen vakit kaybetmeden hekime gitmelisiniz.

Tedavisi nasıl yapılır?

Miyodizopsi

Miyodizopsi çoğu zaman yaşa bağlı gelişen bir göz problemidir. Fakat kimi zaman miyopluk, göz kontüzyonları, katarakt cerrahisi ve kapsülotomiler (lazerle arka kapsülün temizlenmesi) şeklinde nedenler de bu rahatsızlığa sebep olabilir. Şayet bu hastalıktan muzdaripseniz bir göz hekimine görünebilirsiniz. Miyodizopsi teşhisi çoğu zaman her iki gözdeki vitröz boşluklarının incelenmesiyle konulur.

Miyodizopsi’nin tedavisi uçuşan cisimlerin boyutuna, sayısına ve ne kadar sık olduğuna bağlı olarak yapılır. Şayet bu nesneler retinanın ışık almasını engelliyorsa, hekiminiz sizi vitrektomi için yeterli görebilir. Bu işlem katı parçaların gözden fizyolojik olarak çıkartılması manasına gelir. Fakat retina hasar görmüş veya yırtılmışsa, minik bir lazer ameliyatı ile doku tekrardan eski haline getirilebilir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler