21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Hamilelik Döneminde Formda Kalmanın 5 Yolu

Gebelik esnasında kilo almak doğal bir olaydır. Sadece araştırmalar beklenenden fazla kilo alımının hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için risk oluşturabileceğini söylüyor. Ek olarak doğumdan sonra bu kiloları vermek de haliyle fazlaca zorlaşıyor. Hekiminize danışarak gebeliğiniz esnasında ihtiyaç duyulan maksimum kiloyu öğrenebilir ve kilo kontrolü sağlayama şansını elde edebilirsiniz. Pekala kilo kontrolünü nasıl sağlayabilirsiniz? İşte gebelik esnasında formda kalmanın 5 basit yolu.

Hamilelikte beslenme hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için bu içeriğimize de göz atabilirsiniz:

19 Maddede Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

1. Yana doğru oturun

Hamilelik

Çoğu kez hamileliğin 8. haftasına doğru karın kaslarınız ayrılmaya adım atar. Bu durum bebeğin karnınızda büyümesi ve hormon değişimleri sebebiyle oluşur. Bu kasların ayrılması zararsız olsa bile doğumdan sonrasında karnınızda şişkinlik adı verebileceğimiz kalıcı bir görüntü bırakabilir. Bu olayı önlemek için uzanırken veya otururken yan tarafa dönmeyi deneyebilirsiniz.

2. Su şişesi elinizin altında olsun

Hamilelik

Su içmenin hem sıhhat için hem de kilo kontrolü bakımından ne kadar mühim bulunduğunu çoğumuz biliyoruz. Sadece gebelik esnasında kafi su içmek, plasenta oluşumuna destek olduğundan daha da önemlidir. Şayet gün içerisinde su içmekte zorlanıyorsanız büyük bir su şişesi alıp devamlı elinizin altında bulundurabilirsiniz. Ek olarak aklınıza her vardığında birazcık su içmeyi ihmal etmeyin. Hadi, bu yazıdan sonrasında gidip bir bardak su için!

3. “İki canı beslemek” düşüncesini bırakın

Hamilelik

Hamile olduğunuzu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaştığınız andan başlayarak “Artık iki canı besliyorsun” benzer biçimde cümleler duymaya başlamışsınızdır. Sadece bu fikir son derece zararı olan. Anne karnındaki bebeğin kalori ihtiyacı erişkin bir bireye eşit değil. Araştırmalar hamileliğin 6. ayından başlayarak fazladan 300 kalori almanın kafi bulunduğunu söylüyor. Bu mevzuda doktorunuza danışıp daha daha geniş kapsamlı informasyon alabilirsiniz.

4. Egzersiz için süre ayırın

Egzersiz yapmak beynimizin mutluluk hormonu olarak da malum endorfin salgılamasına destek sunar. Endorfin hem de doğum sırasında acıyı azalttığı malum bir hormondur. Hamilelikte hafifçe ve tertipli egzersiz yapmak hem beyninizin mutluluk hormonu salgılamasına hem de kilonuzu denetim altında tutmanıza destek sunar. Doğal ki, basketbol benzer biçimde ağır ve zıplamalı sporlardan bahsetmiyoruz. Güzel havalarda yürüyüşe çıkmak veya gün içerisinde hafif bir şekilde esneme hareketleri yapmak son derece kafi.

5. Protein ve lif eğer olmazsa olmaz

Tertipli olarak protein ve lif tüketmek hem kan şekerini dengelemek hem de açlığınızı denetlemek için oldukça mühim. Bilhassa, gebelik esnasında wcye çıkmakta zorlanıyorsanız bu ikili sizin için olmazsa olmaz olacak! Meyve ve sebzelerin çoğunda lif bulunur. Kahvaltıda yumurtanın yanına en sevdiğiniz meyveyi ilave edin ve dengeli bir öğünün tadını çıkarın!

Gebelik esnasında formda kalmanın 5 yolu yazımızın sonuna geldik! Size en oldukça hangi madde destek oldu? Annelere ve anne adaylarına önerileriniz var mı? Yorumlara yazabilirsiniz.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler