21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Hayvanlar Depremi Önceden Hissedebilir Mi?

Kahramanmaraş depremi gerçekleşmeden öncesinde bölgedeki köpeklerin uzun uzun dakikalarca boyunca uluduğu söylendi ve tiktok gibi sosyal medya mecralarında videoları yayınlandı. Büyük 1999 depreminden sonrasında da aynı şeyler söylenmişti ve görülmüştü. Pekala, hayvanlar afetleri gerçekleşmeden saatler öncesinde hissedebilir mi yoksa bu ağızdan ağıza gezen bir şehir efsanesi mi? İnsanların uydurması mı ? Milattan öncesine kadar giden birtakım kayıtlar; fareler gelincikler, yılanlar ve böcekler şeklinde pek çok hayvanın depremler yaşanmadan öncesinde şehri terk ettiklerinden bahsetmektedir. Max Planck Hayvan Davranışları Enstitüsünde hayvan davranışlarını inceleyen Profesör Martin Wikelski, uzun araştırmaları sebebiyle bu konudaki gerçekleri ortaya çıkardı. Bilgileri beraber inceleme altına alalım.

2016 senesinde biyologlar, Kuzey İtalya’nın zelzele riski yüksek bölgelerinden birinde araştırmalara başladılar

Hayvanlar

Bu araştırma, bölgedeki bir çiftlikte yaşayan 6 inek, 5 koyun ve 2 köpek üstünde yapılmış oldu. Hayvanlar üstüne hızlandırılmış hareketleri kaydeden son derece duyarlı aletler bağlandı. Araştırmanın gerçekleştiği dönemde toplam 18.000’den fazla zelzele meydana geldi. Bu depremlerden ilk olanı 6,6 büyüklüğündeydi.

Meydana getirilen araştırmadan sebebiyle 3,8 ve daha büyük depremlerden öncesinde ahırdaki ineklerin hareketlerinde değişimler olduğu fark edildi

Hayvanlar

Profesör Wikelski, “Bu bir tür karşılıklı tesir sistemi” diye deklare etti. “Ilk etapta, inekler oldukları yerde donakalırlar, ta ki köpekler çıldırana kadar. Sonrasında inekler daha da çıldırır. Sonrasında koyunlar hareketlenir ve bu bu şekilde devam eder.”

Çiftlikte bulunan hayvanlar 20 saat sonraki sarsıntıları dahi hissediyor

Hayvanlar

Yapılan Araştırmalar çiftlik hayvanlarının 1 ile 20 saat ilerideki depremleri öncesinden hissedebildikleri; yüzeye yakın olan sarsıntılarda daha öncesinde, uzak olanlarda ise daha geç reaksiyon verdikleri ortaya çıkardı.

Hayvanların hisleri zelzele uyarısı olarak kullanılabilir

Hayvanlar

4 Şubat 1975’te Çin’in Haicheng kentinde meydana gelen 7,3 büyüklüğündeki depremden önceki haftalarda, dondurucu soğuklara karşın fazlaca sayıda yılanın kış uykusundan uyanarak yuvalarını terk ettikleri gözlenmişti. Bu ve bunun şeklinde birkaç acayip olayın arkasından yetkililer büyük depremden saatler öncesinde şehri boşaltma sonucu aldı.

20 ve 50 arası hayvanın aynı anda enteresan tepkiler vermesi zelzele uyarı sistemi olarak kullanılabilir ve tıpkı Çin’de olduğu şeklinde, insanoğlu felaketten saatler öncesinde güvenilir bölgelere gidebilir. Hala daha kapsamlı araştırmalara gereksinim olsa bile hayvanların afetleri bir şekilde hissettikleri bir gerçek.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler