14.6 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Kangurular Hakkında 13 Şaşırtıcı Gerçek

Yırtıcı doğada birbirinden garip onlarca canlı çeşidi bulunmaktadır. Bazıları eşi olmayan avlanma kabiliyetleriyle bazıları da akıl almaz gizlenme yetenekleriyle insanları şaşkına çeviriyor. Sadece birtakım hayvanlar, birtakım insan toplulukları için son derece mühim anlamlar taşımaktadır. İşte Avustralya’nın simgelerinden olan kangurular da kıta insanları için oldukça mühimdir. Öyleki ki Avustralyalılar kanguruların birtakım özelliklerini yaşadıkları ülkenin karakteri olarak benimsiyor.

Öte taraftan Avustralya’da yaşamını sürdüren hayvanların büyük bir bölümü kangurular oluşturmaktadır. Şu demek oluyor ki Avustralya’daki kanguru sayısı insan sayısından fazladır!  Sadece bu alışılmadık hayvanlar hakkında bilmenizde fayda olacak daha farklı şeyler de var. İşte kangurular hakkında {muhtemelen} daha öncesinde hiç duymadığınız 13 şaşırtıcı gerçek…

1. Erkek kangurular, dişileri etkilemek için “kas gösterisi” yapıyor

Erkek kangurular, kuvvetli kaslarını sadece rakip olarak gördükleri diğer hayvanlarla kavga etmek için kullanmıyor. Dişi kangurular, çiftleşmek için daha kaslı olan erkek kanguruları tercih ediyorlar. Bu yüzden erkek kanguruların dişileri etkileyebilmek için kas gösterisi yapmış olduğu biliniyor.

2. Kangurular tehlike anında suya doğru koşarlar

Yırtıcı yaşamda kanguruların pek fazla düşmanı yoktur. Fakat gene de ara sıra değişik canlıların saldırılarına uğrama ihtimalleri bulunuyor. İşte bu anlarda, kanguruların yapmış olduğu ilk şey yakınlardaki sulak bir alana doğru kaçmaktır. Bunun altında yatan neden ise fazlaca garip. Bundan dolayı kangurular, düşmanlarını çektikleri su birikintisinde boğarak tehlikeyi bertaraf ediyor. Çok zekice değil mi ? : ) Şayet bir kangurunun saldırıya uğramış olduğu bölgede sulak bir alan , dere , gölet vs. yoksa kendisini kuvvetli tekmeleriyle korumaya çalışıyor.

3. Mecburiyetten zıplıyorlar

Zıplamak, kanguruların en karakteristik özelliklerinden biridir. Sadece bu fiil onlar için bir tercih değil mecburiyettir. Bundan dolayı bu garip canlılar bacaklarını vücutlarından bağımsız bir halde hareket ettiremiyorlar. Bu yüzden bacaklarını yürümek için de kullanamıyorlar. Aslına bakarsanız saatte 55 kilometre hıza ulaşabilen zıplama hızları yardımıyla, yürümeye pek gereksinimleri yok.

4. Kanguru tekmesi bir insanı öldürebilir!

5. Dişi kangurular hamileliklerini durdurabilirler

Kangurular pek fazlaca garip özelliğe sahipler. Sadece bu özellikleri onları hakkaten de akıl almaz canlılar haline getirmektedir. Hamile bir kanguru, şayet isterse hamileliğini durdurabiliyor! Bu gibi durumlarda embriyo gelişimi devam etmiyor. Bununla beraber kanguru, anne olmaya hazır hissettiği vakit gebelik sürecini tekrardan başlatabiliyor.

6. Kanguruların büyük bir bölümü solaktır

Evet, doğada baskın bir ele sahip olan tek canlı çeşidi insan değildir! Kanguruların bir çok gündelik işlerde sol elini kullanıyor.

7. Avustralya’daki kanguru nüfusu insan nüfusunda daha çoktur.!

2015 yılındaki verilere bakılırsa Avustralya’da ortalama 25 milyon insan yaşıyordu. Ülkedeki kanguruların sayısı ise aynı dönemde ortalama 45 milyondu!

8. Kanguru eti Avustralya mutfağının en sevilen lezzetlerinden birisidir.!

kangurular

Ülkedeki yüksek kanguru popülasyonu, kanguruların Avustralyalılar için mühim bir gıda deposu haline gelmesine sebep oldu. Bu nedenle ülkedeki herhangi bir restoranda “kanguru bifteğine” rastlamak son aşama normal bir durumdur ve lezzetlidir.

9. Avustralya’da trafik kazalarına karışan hayvanların başlangıcında kangurular geliyor

kangurular

Hayvanların karıştığı trafik kazalarının yüzde 80’inde kangurular içeriyor.

10. Kangurular terleyemezler

kangurular

Bundan dolayı ter bezlerine sahip değiller. Bu yüzden yazları vakitlerinin büyük bölümünü gölgeli alanlarda geçirmektedirler. Gölgenin dahi yeterli seviyede serin olmadığı durumlarda ise kendilerini yalayarak ıslatırlar.

11. Kangurular Geriye doğru hareket edemezler

kangurular

Büyük ve kaslı kuyrukları, kanguruların geriye doğru sıçramasına engel olur. Bununla beraber eşi olmayan canlıların bu özelliği, Avustralya insanları tarafınca kendi uluslarıyla özdeşleştirilen bir durumdur. Devamlı ileriye giden, geriye dönmeyen bir ülke…

12. 3 metreye kadar zıplayabilirler

kangurular

13. Dişi kanguruların ortalama olarak gebelik süresi 3 aydır

kangurular

Bununla beraber yeni doğan bir kanguru, dünyaya geldikten sonraki 4 ay süresince annesinin kesesinden neredeyse asla çıkmaz. Sadece 10 aydan sonrasında bu korunaklı yuvayı terk eder.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler