13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Kelebeklerin Ömrü ve Yaşam Döngüsü

Kelebeklerin yaşam döngüsü hakikaten oldukca şaşırtıcıdır. Kelebeklerin dört yaşam evresi bulunmaktadır: Yumurta, larva (tırtıl), pupa ve erişkin kelebek olarak sıralanır. İnsanların büyük bir bölümü kelebeklerin yaşam süresi bigün zannederler. Bu informasyon oldukca genel olsa bile katiyen doğru değildir. Pekala kelebekler kaç gün yaşar? Kelebeğin yaşam süesi ne kadar? Sizler için kelebeklerin ömrü ve yaşam döngüsü ile ilgili bilmenizde fayda olan her şeyi bu makalemizde anlattık.

Kelebeklerin yaşam döngüsü

Makalemizin başlangıcında da bahsettiğimiz şeklinde kelebeklerin dört yaşam evresi bulunuyor: Yumurta, larva (tırtıl), pupa ve erişkin kelebek.

Yumurta

Çiftleşmeden sonrasında dişi kelebek, kokuyu kullanarak ve ayaklarıyla tadına bakarak, belirli larva gıda bitkisini bulmalı ve birkaç yüz yumurtasını bunun üstüne veya yakınına bırakmalıdır. Eğer dişi Kelebek Görevinde herhangi hata yaparsa, larvalar yumurtadan çıktıktan birkaç saat sonrasında ne yazık ki ölürler. Türlere bağlı olarak, kelebek yumurtaları tipik olarak 5 ile 20 gün içerisinde yumurtadan çıkarlar.

Tırtıl

Yumurtadan oldukca ufak bir tırtıl çıkar. Bir çok tırtıl için ilk öğün yumurta kabuğudur. Tırtıl bir “yeme makinesi” olarak yaratılmıştır ve daha yavrulamaya başlamadan öncesinde vücut kütlesini binlerce defa artırır. Tırtıllar dış iskeletlerini büyüttüklerinde birkaç defa deri değiştirirler. Deri değişimini Her yaptıklarında görünümleri son derece çarpıcı bir halde değişmiş olur. Kelebeğin tırtıl evresinde kalmış olduğu toplam süre ortalama 2 ile 5 hafta arasındadır ve türe ve gelişme şartlarına göre değişiklik gösterir.

Tırtılların vefat oranları oldukça yüksek olduğundan bir kelebeğin yaşam döngüsündeki en tehlikeli aşama olduğu söylenmektedir. Tırtıllar hava şartlarına, hastalıklara, parazitlere ve yırtıcılara maruz bırakılırlar. Pek çok erişkin kelebek çeşidi yüzlerce yumurta bırakır ve yalnız bir kaçı hayatta kalmış olarak erişkin olur.

Pupa

Pupa evresi, türe ve mevsime bağlı olarak günler yada aylarca sürer. Pupanın içerisinde, larvaların iç kısımları tekrardan erişkin formuna dönüştürülür.

Erişkin kelebek

Kelebek pupadan çıktığında kanatları buruşmuş olur. Kelebeğin kanatları aşağıda asılı kalır ve kanatlarını düzleştirmek için vücudundaki sıvıyı kanatlarına pompalamaya adım atar. Sonrasında kelebek uçmadan öncesinde kanatlarının sertleşmesi ve kuruması için birkaç saat beklemelidir. Erişkin kelebeklerin ömrü ortalama 2 ya da 3 haftadır, sadece bu  türler içinde büyük farklılıklar gösterebilir. Erişkin dişi kelebekler, yaşamları süresince bir eş bulmak ve kelebeğin yaşam döngüsüne tekrardan adım atmak için yumurtalarını bırakacakları doğru bitkileri bulmak zorundadırlar.

Kelebeklerin ömrü ne kadar?

Kelebeklerin ömrü

Pek oldukca insan “kelebekler 1 gün mü yaşar?” sorusunun yanıtını merak ediyor. Bundan dolayı derhal bu probleminin yanıtını sizlere bu makalemizde verelim. Kelebeklerin ömrü öteki canlılara kıyasla elbette kısadır, ancak yaşam süreleri bigün değildir. Kelebeklerin ne kadar süre yaşamış olduğu pek çok şeye bağlıdır ve büyük seviyede değişmiş olur. Kelebeğin boyutuna, kelebeğin türüne, nerede ve nasıl bir iklimde yaşadığına ve senenin hangi vaktinde erişkin olduğuna bağlıdır.

En uzun ömürlü kelebekler 9 ay ila 1 yıl kadar yaşar, sadece kelebek türlerinin çoğunluğunun ömrü ortalama olarak 2 ila 4 haftadır. Hiçbir erişkin kelebek 1 yıldan fazla yaşayamaz. Mesela, köşeli kanatlı kelebekler (Nymphalis antiopa) neredeyse bir 1 yaşayabilir. Kırlangıçkuyruk kelebekler (Danaus plexippus) ise ortalama 1 ay yaşayabilir. Sadece bu durum sadece bu cinslere özeldir.

Erişkin kelebeklerin ortalama olarak ömrü 2 hafta yada daha kısadır. Birtakım ufak türler bir haftadan fazla yaşamazken, avcılar ve öteki tehditler diğerlerinin ömrünü mühim seviyede kısaltabilir.

Kelebeklerin ömrü

Bir kelebek türünün ortalama olarak ömrünü pek oldukca unsur etkileyebilir. Mesela, hükümdar kelebekleri 2 ila 6 haftalık bir yaşam süresine sahiptir, sadece bu nesilden nesile değişmiş olur. Birtakım nesiller de göç eder ve kış uykusuna yatar, bu da yaşam süresini iki katından fazlasına kadar çıkabilir. Yırtıcı tabiat, kelebeklerin ömrünü kısaltır. Kelebekler, yırtıcı doğada böcekler ve kuşlar şeklinde pek oldukca yırtıcının saldırısına maruz bırakılırlar. Bu da, yaşam sürelerinin gerçekte olduğundan daha kısa sürmesine niçin olur.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler