13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Khabib Nurmagomedov Kimdir?

Khabib Nurmagomedov, 20 Eylül 1988’de Rusya Ülkesinin Dağıstan bölgesindeki Sildi köyünde hayata merhaba dedi. Genç yaşta babası Abdulmanap Nurmagomedov tarafınca dövüş ve güreş sanatlarıyla tanıştırıldı. Khabib, bu sporlarda yetenekli bulunduğunu gösterdi ve kariyerine süratli bir başlangıç yapmış oldu.

Ustalaşmış MMA kariyerine 2008 senesinde başladı ve ilk yedi müsabakasını kazanmıştır. Ondan sonra UFC’ye katıldı ve 2012 senesinde ilk müsabakasını yapmış oldu. Khabib, UFC’deki kariyeri süresince 29 maçta yer aldı ve asla yenilgi almadı. Bu performansıyla UFC tarihinin en başarı göstermiş dövüşçülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Khabib, UFC hafifçe siklet şampiyonu olarak dört defa kemerini korudu. Fakat, babasının 2020’de ölümünden sonra 2020 senesinde emekli oldu. Kariyeri süresince 29 yengi (8 nakavt, 11 pes ettirme) ve asla yenilgi almadı. Ek olarak, pek fazlaca şahıs tarafınca tarihteki sıradışı MMA dövüşçülerinden biri olarak görünmektedir. Khabib ek olarak, Dağıstan’da eğitim veren Abdulmanap Nurmagomedov, Spor ve Eğitim Merkezi’ni kurmuştur. Bu merkezde pek çok genç sporcu yetiştirmiştir. Khabib Nurmagomedov bununla beraber, Rusya Ülkesinin Dağıstan Cumhuriyeti’nin en yüksek onur madalyasını almıştır. Halk kahramanı manasına gelen “People’s Hero of Dagestan” ödülünü kazanmıştır.
Kişisel Yaşamı
Nurmagomedov, kişisel yaşamı hakkında pek fazla detay vermemektedir. Fakat, 2013 senesinde Patimat Nurmagomedova ile evlilik gerçekleştirmiş ve çiftin bir kız birde oğlan çocuğu bulunmaktadır. Ek olarak, Khabib Nurmagomedov’un dinine bağlılığı ve maç öncesinde yapmış olduğu yakarış ritüelleri de dikkat çekmektedir. Nurmagomedov, Sünni İslam’a bağlıdır ve çoğunlukla maç öncesinde ringe çıkmadan öncesinde dua eder. Khabib Nurmagomedov, ustalaşmış kariyeri süresince oldukca disiplin sahibi bir insandı. Hem de mütevazzi kişiliği ve çalışkanlığı ile bilinmektedir. Şuan emekli olmasına karşın henüz sporu bırakmamıştır. Kolay egzersizler ile formda kalmaya çalışıyor. Ülkesinde ve dünya genelinde pek çok hayranı bulunmaktadır. Khabib Nurmagomedov ek olarak, 2020 senesinde dünyanın en tesirli 100 insanından biri olarak Time dergisi tarafınca seçilmiştir.

Khabib Nurmagomedov Kimdir?

Emeklilik Sonrası
Nurmagomedov, emekli olduktan sonra UFC’ye danışmanlık serüvenini hayata geçirmeye devam etmektedir. Ek olarak, kariyeri süresince kazanılmış olduğu parayı hayırseverlik faaliyetlerinde kullanmaktadır. Bilhassa, Abdulmanap Nurmagomedov Spor ve Eğitim Merkezi’ne bağışta bulunmuştur. Pek çok hayırseverlik organizasyonuna destek vermiştir.
Khabib Nurmagomedov’un kardeşi Abubakar Nurmagomedov da ustalaşmış bir MMA dövüşçüsüdür. UFC’de mücadele etmektedir. Kendi kardeşi ve öteki tanımış olduğu dövüşçülere koçluk yapmıştır. Khabib Nurmagomedov, emeklilik kararınından sonrası için de spor dünyasındaki tesirini sürdürmektedir. Kendi adını taşıyan Eagle Fighting Championship adlı bir MMA organizasyonu kurmuştur. Bu organizasyonda pek çok yetenekli dövüşçüyü yetiştirmeye odaklanmıştır. Ek olarak, Rusya Futbol Federasyonu’nda danışman olarak da vazife almaktadır. 2021 senesinde, Khabib Nurmagomedov resmi olarak UFC Hall of Fame’e alınmıştır. UFC Başkanı Dana White, Nurmagomedov için “Tarihin sıradışı dövüşçülerinden biri. Disiplin, çalışkanlık ve mütevazilik örneği. UFC’nin daima gururla anacağı bir şampiyon” ifadelerini kullanmıştır.
Khabib Nurmagomedov, hem dövüş kariyeri ile hem de hayırseverlik faaliyetleri ile tanınır. Kendi adını taşıyan organizasyonu ve spor dünyasındaki danışmanlık çalışmalarıyla tesirini sürdürmeye devam etmektedir.
Mühim Vakalar
Khabib Nurmagomedov ek olarak, Rusya Ülkesinin en yüksek onur madalyalarından önde gelen “Kahraman Rusya” unvanına da layık görülmüştür. Bu unvan, sivil yada askeri alanda üstün hizmetleri sebebiyle verilmektedir.
Nurmagomedov’un bir öteki mühim başarısı ise, 2018 senesinde Conor McGregor ile yapmış olduğu maçtır. Bu maç, o tarihe kadar yapılmış en büyük UFC etkinliği olarak kaydedilmiştir. 2.4 milyon satışla UFC tarihinin en oldukca satan PPV etkinliği olmuştur. Khabib Nurmagomedov ek olarak, 2021 senesinde Birleşmiş Milletler’in “Spor Barışını Teşvik Etme İçin Yüksek Temsilci” unvanını almıştır. Bu unvan, dünya genelinde sulh ve kalkınma için sporun önemini vurgulamaktadır.
Son olarak, Khabib Nurmagomedov’un tesiri bir tek spor dünyasıyla sınırı olan değildir. Rusya’daki Dağıstan Cumhuriyeti’nde, bilhassa gençler içinde toplumsal değişiklik ve farkındalık yaratmıştır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler