19.9 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Lamalar Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Lamalar son dönemde pek fazlaca insan tarafınca sevilen hayvanlar haline gelmiştir. Bu kümülatif sevgi yardımıyla popülerlikleri de giderek artış gösterdi. Öyleki lamalar, popüler kültürde kendisine çoğunlukla yer bulan, mühim bir figür haline dönüşmüş durumda.

Normal olarak, akıl almaz derecede sempatik bir görünümü olan bu canlıların milyonlarca insanoğlunun gözde hayvanı haline gelmesi hiçte şaşırtıcı değil. Sadece lamaların birtakım özellikleri hakikaten de son derece şaşırtıcı. Bundan dolayı bu sempatik canlıların tek mahareti, metrelerce uzağa tükürebilmek değil! İşte lamalar hakkında büyük bir ihtimalle daha öncesinde duymadığınız 10 şaşırtıcı gerçek…

1. Lamalar ve develer aynı aileden hayvanlardır

lamalar

Lamalar da tıpkı develer benzeri, “devegiller” ailesinin bir üyesidir.

2. ABD ‘ de insanlardan oldukca daha eski bir tarihte ayak bastılar

Bütün çağdaş lamaların ve lama benzeri öteki türlerin ortak atası olarak varsayılan Hemiauchenia isminde canlılar binlerce yıl süresince ABD Birleşik Devletleri’nin cenup bölgelerinde dolaştılar.

3. Lamalar ilk önce Güney ABD’da ortaya çıktı

Daha hususi olarak İnka medeniyetinin yargı sürdüğü And Dağları bölgesinde.

4. Bilinen Birşey değil ama lamalar evcil hayvanlardır

Günümüzde yırtıcı doğada yaşayan lamalar görülse de onların yırtıcı hayvanlar olduğunu söylemek son aşama doğru olmayan bir söylemdir. Bundan dolayı uzun seneler öncesinde And Dağları bölgelerinde yaşayan insanoğlu, bölgenin bilinen yerli canlılarından olan lamaları evcil hayvanlar haline getirmeyi başardılar! Lamaların evcilleştirilmesindeki temel sebep ise bölge halkının lamaları yük hayvanı olarak kullanmak istemesiydi!

5. 4 buçuk metreden daha uzağa tükürebilirler

Tükürmek, lamaların en malum özelliklerinden birisidir. 4 buçuk metrenin üstündeki “tükürme mesafeleriyle” bu alanda şöhret sahibi olmaları da son oldukça normal bir durumdur. Bununla beraber tükürmek, lamaların bir şeye sinirlendiğinin açık bir işaretidir.

Ancak bir şeylere sinirlenen lamaların öncelikle dillerini çıkardıkları, şayet mesajlarını yeterli kadar açık bir halde ifade edemediklerini ele alınırsa tükürmeye başladıkları biliniyor. Son olarak lamaların kızgınlık seviyeleriyle beraber, tükürüklerindeki sindirilmemiş mide sıvısının yoğunluğu da artıyor!

6. Kendi aralarında mırıldanarak konuşurlar

Bu sempatik canlılar son aşama toplumsal hayvanlar. Bundan dolayı kontakt oluşturmak için kullandıkları tek yol tükürmek değildir! Kendi aralarında (agresif olmadıkları süre) mırıldanarak kontakt kuruyorlar.

7. Lamalar sanılandan oldukca fazla dost canlısıdır

O şekilde ki lamaların karakterleri, devegiller ailesindeki birtakım kuzenleri ile kıyaslandığında onlardan ziyade, köpeklere yakındır!

8. Lama sürülerinde son derece değişken bir hiyerarşik yapı var

lamalar

Bundan dolayı lama sürüsündeki erkeklerin devamlı olarak toplumsal statülerini yükseltmek benzeri bir arzusu var. Bundan dolayı lama sürülerinde sürekli olarak kavgaların yaşanması basit bir durum. Lamaların kavga esnasında en fazlaca güvenilmiş olduğu silahları ise tükürükleri.

9. Lamalar, Amerika’nin birtakım bölgelerinde hayvan sürülerine bekçilik yapmaları için yetiştiriliyorlar

lamalar

Tarihsel süreç süresince lamalar, insanlara birden fazla alanda destek oldu. Çağdaş dönemlerde, bu alanların sayısı daha da arttı. 1980’li yıllarda ABD Birleşik Devletleri’ndeki hayvan sahibi olan kişiler, lamaların son aşama iyi bekçiler olduklarını keşfettiler. Bundan dolayı lamalar bekçilik yapmış oldukları sürüye yüksek bir bağlılık gösteriyor ve onları koruma altına almak için ne gerekiyorsa yapıyorlardı

Sadece hayvan sahiplerinin dikkatini çeken garip bir şey daha vardı. Her sürüde sadece bir lama olduğu süre bekçilik görevlerinin yerine getiriyorlardı. Bundan dolayı sürünün başlangıcında birden fazla lama olduğu zaman lamalar sürüye değil birbirlerine bağlılık duyuyor, sürüyü umursamadan hareket ediyorlardı! Lamalar günümüzde bilhassa Amerika’nin yırtıcı hayvanlarla dolu olan batı bölgelerinde hayvan sürülerine bekçilik yapmaları için yetiştiriliyor.

10. Günümüzde terapi hayvanı olarak kullanılıyorlar

lamalar

Bilhassa Amerika’deki birtakım bakımevleri ve okullar terapi amacı ile yetiştirilen, hususi eğitimli lamalardan yardım alıyor.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler