21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Manikür Yaptırmayı Sevenlerin Dikkat Etmesi Gereken 10 Bakım Tüyosu

Bakımlı tırnakları tamamımız severiz. Sadece manikür ve pedikürü evimizde kendi kendimize yapmak süre bakımından mümkün olmayabilir. Ek olarak nasıl manikür yapılacağını bilmiyorsanız tırnaklarınıza ciddi anlamda zarar verebilirsiniz. Bu gibi nedenlerle artık bir çok şahıs tırnak salonlarına gitmeyi tercih ediyor. Bu makalemize sizlere tırnaklarınızı yaptırırken dikkatli olmanız gereken 10 rahat fakat oldukça önemli olan detaya değindik. İşte sizler için bakımlı ve uzun süre dayanan tırnaklar için bilmeniz gerekenler

1. Maniküre gitmeden ilkin nemlendirici krem veya benzeri cilt bakım ürünleri kullanmayın

Manikür

Manikür yaptırmadan hemen bir gün önceki gün ellerinize nemlendirici krem uygulamayın. Cildinizi üstüne sürdüğünüz ürünleri hemen bir sünger şeklinde düşünün. Manikürden bigün önce nemlendirici krem uyguladığınızda teniniz fazla yumuşuyor ve işlemin yapılmasını zorlaştırıyor. Ek olarak kremler manikür esnasında kullanılan ürünlerin tırnağınıza muntazam bir şekilde işlenmesini engelleyebiliyor.

2. Pedikürden ilkin tüylerinizi almayın

Manikür

Ağda ve öteki tüy alma işlemleri, cildimizde gözle görülmeyen minik yaralara niçin olur. Bu mikroskobik yaralar pedikür işlemi esnasında enfeksiyona veya tahrişe sebebiyet verebilir. Bu sebepten pedikür işleminden bigün ilkin ağda ve benzeri uygulamalardan kesinlikle kaçınmalısınız.

3. evimizde kütikül bakımını atlamayın

Manikür

Tırnağınızın derinizle birleştiği yerdeki etlere kütikül denir. Manikür veya pedikür işlemi yaptırdığınız süre bu kütiküller çeşit çeşit aletler yardımıyla temizlenir. Şayet hanede kütikül bakımı yapmazsanız, bu minik etlerin temizlenmesi zor ve acı verici olabilir. İşlem esnasında tırnak etlerinizin kanamasının en büyük sebebi budur. Kanamayı ve acıyı önlemek için tertipli olarak bakım yapabilirsiniz. Ellerinizi ılık suda beklemeye alın ve sonrasında tahta bir çubuk yardımıyla, nazikçe kütiküllerinizi geriye doğru ittirin. Ek olarak tertipli olarak da nemlendirici özellikli yağlarla kütiküllerinize bakım yapmayı ihmal etmeyin.

4. Kurutma işlemi esnasında elinizin duruşu mühim

Manikür

Hem manikürün daha güzel görünmesi hem de daha uzun dayanması için kurutma işlemi oldukça mühim. Bilhassa bu sırada elinizi led lambasına nasıl koyduğunuza dikkat etmelisiniz. Muntazam bir manikür için elleriniz masaya paralel olmalı. Parmaklarınızı rahat bırakın, elinizi germeyin. Bu biçimde jel ojenin eşit dağılmasına destek olmuş olursunuz.

5. Tırnaklarınızı koruyun!

Manikür

Jel oje yaptıranların kim bilir en muzdarip olduğu şey tırnakların bir müddet sonrasında kırılması. Aslen bu durum işlemi icra eden salondan oldukça bizim hatamız. Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken tırnaklarınıza dikkat etmelisiniz. Örneğin asansör tuşuna basarken tırnağınızı değil parmak pedinizi kullanmalısınız. Uzun tırnaklarla konserve şeklinde kapaklı ürünleri açmak oldukça cazip gelebilir sadece bu tırnağınızın derhal kırılmasına veya oldukça ciddi anlamda zarar görmesine niçin olacaktır.

6. Doğru ayakkabılar pedikürün ömrünü uzatır

Oldukça sıkı veya dar burunlu ayakkabılar pedikürünüzü mahvedebilir! Parmaklarınıza baskı icra eden bu biçim ayakkabılar tırnaklarınızın biçimsiz uzamasına belkide batıklara bile niçin olabilir. Tırnaklarınızı koruma altına almak için ayakkabı seçimine kesinlikle dikkat etmelisiniz.

7. Jel tırnaklarınızı kendiniz çıkarmayın

Jel ojenizi kazıyarak veya törpüleyerek çıkarırsanız tırnak yüzeyine ciddi anlamda zarar verebilirsiniz. Ojeleri bilginiz olmadan çıkartmak demek tırnak paletinizin üst yüzeyini yitirmek demek. Ziyan olmuş tırnakların sağlığına ulaşması uzun sürer ve bu zamanda oje sürmeniz tırnağınıza verdiğiniz hasarı arttırır. Jel ojelerinizi çıkarmak istediğinizde kesinlikle ustalaşmış bir salona başvurmalısınız.

8. Soğuk havalarda eldiveni ihmal etmeyin

Soğuk havalar ellerinizin en büyük düşmanlarından biri. Bilhassa duyarlı bir cilde sahipseniz kış aylarında ellerinizin sürekli olarak çatladığını fark edebilirsiniz. Eldiven giyerek soğuk havanın hem cildinize hem de tırnaklarınıza verdiği ziyanı azaltabilirsiniz. Ek olarak güz ve kış aylarında ellerinizi ılık suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Ilık su ellerinizin tahriş olmasını engeller.

9. Sıcak suya dikkat!

Manikür yaptırdıktan sonrasında minimum iki gün ellerinizi sıcak suyla yıkamaktan kaçınmalısınız. Jel ojenin tırnağınıza muntazam bir biçimde yapışması için zamana ihtiyacı var. Ani sıcaklıklar bu sürece zarar verebilir. Ojelerinizin sağlam ve uzun ömürlü olması için elinizi yıkarken mümkün olduğunca ılık suyu tercih edin.

10. Temizlik yaparken tırnaklarınızı koruyun

Manikür

Kalıcı ojeler düzgüsel ojelerden farklıdır. Temizlik yaparken kullandığınız kimyasallar jelin içindeki maddelerle etkileşime girerek tırnaklarınızı inceltebilir. Şayet manikürünüzün daha uzun dayanmasını istiyorsanız temizlik yaparken, bilhassa bulaşık yıkarken, eldiven takmaya itina gösterin.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler