19.9 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Mental Sağlığınızı Olumsuz Etkileyen 6 Neden

Günlük yaşamda tertipli olarak gerçekleştirmiş olduğunuz aktivitelerin mental sağlığınızı negatif etkileyebileceğini biliyor musunuz? Örneğin saatlerce toplumsal medyada gezdiğiniz o günün gecesi, gözleriniz ağrıyor ve mutsuz ve bitkin hissediyorsunuz veya yapmanız gerekmekte olan işleriniz var fakat erteleyip duruyorsunuz, bir türlü rahatlayamıyorsunuz. Bir ihtimal bir haftadır iş mazeretiyle dışarıdan yediniz ve hafta sonu dışarı çıkmaya hiç haliniz yok. İşte mental sağlığınıza negatif tesir eden 6 ufak sebep!

Bitkiler ve Mental Sıhhat: Bitkilerle İgilenmek Stresi Azaltabilir Mi?

Devamlı sosyal medyada dolaşmak

Mental

Bunu illa ki daha önce duymuşsunuzdur fakat günün büyük kısmını sosyal medyada ve çoğu zaman video izlerken geçirmek mental sağlığınız için son derece zararı olan bir durumdur. Tüm zamanınız sosyal medyada geçirmek günlük yaşamı ertelemek demek. Ekran bağımlılığını aniden bırakmak oldukça zor olabilir. Bu nedenle toplumsal medya kullanımınızı günlere yayarak , yavaş yavaş azaltmayı deneyebilirsiniz. Ekran bağımlılığından Tamamıyla kurtulmak istiyorsanız buiçerik size destek olabilir.!

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak

Mental

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak oldukça basit. Bilhassa bir çok insanoğlunun düzmece hayatlar ve sahte gösterişler yaşamış olduğu sosyal medya aleminde. Sadece kendinizi kıyasladığınız şahıs en yakın dostunuz dahi olsa, o kişinin iç dünyasını hiç bir zaman tam olarak bilemezsiniz. Bu nedenle başkalarının yaşamını bırakın ve kendinize odaklanın.

Mükemmeliyetçilik

Mental

İstediğiniz kadar çaba sarfedin ve ne kadar uğraşırsanız uğraşın mükemmelliğe ulaşmak olanaksız. “Muhteşem olmalı” zihniyetini bırakıp “Bu kadarı kafi” diyebilmek mental sağlığınıza iyi gelecek.

Erteleme hastalığı

Mental

Ertelemek çoğumuz için günlük yaşamın bir parçası. Fakat yapılması gerekenleri ertelemek Tamamıyla rahatlamanızı engelleyip o işi yapana kadar gerilmiş olmanıza sebep olabilir. Bu mevzuda yapabileceğiniz son derece kolay bir şey var. Şayet yapmanız gereken iş 10 dakikadan azca sürecek ise derhal yapın. Şayet daha uzun sürecekse 10 dakikasını şimdi yapın ve nasıl hissettiğinize bakın.

Sağlıksız beslenmek

Sağlıksız beslenmek hem vücudunuza hem de mental sağlığınıza düşündüğünüzden daha çok zarar veriyor. Sosyal hayatınızda Günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek ve mutlu bir yaşam yaşamak için vücudunuzun sıhhatli olması oldukça mühim.

Egzersiz ve spor yapmamak

Bir çok insan egzersiz olayını hayata geçirmeye üşeniyor. Kimi zaman sporun düşüncesi dahi strese sebep olabilir fakat düzenli olarak egzersiz yapmak beyninizin mutluluk hormonu olarak malum olan endorfin ve serotonin salgılamasına destek sunar.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler