21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Papatya Çayının Sakinleştirici Etkisi Var Mı?

Papatya, bahar aylarında kırları süsleyen son derece güzel bir çiçektir. Sarı ve Beyaz renkleri vardır. Saçları süslemek için taçları yapılır. Görüntü olarak güzel olmasının yanında sağlığa yararları bakımından da son derece {önemlidir}. Tarihin ilk dönemlerinden beridir faydalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Ek olarak sabun ve benzeri temizlik maddelerinin bileşiminde de kullanılır.

Papatya suda kaynatılarak elde edilmiş suyu ile saçlar yıkandıktan sonrasında son kurulama suyu olarak kullanılırsa saçları besler. Cilde de son derece yararlıdır. Papatya suyu buz haline getirerek cilde sürülebilir. Veya papatya çiçeğinden yapılan çay içilirse adet ağrılarına, bağırsak sisteminin daha iyi çalışmasına, rahat sindirime, kan şekerinin dengelenmesine, mide bulantılarına, mide ve bağırsak kramplarına, ağız içindeki yaralara, boğaz enfeksiyonlarına, tansiyon değerlerinin dengelenmesine, ses kısıklığına iyi gelir. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Sinüziti olan hastalarda buharından yararlanabilir.

Papatya Çayının Sakinleştirici Etkisi Var Mı?

Papatya çayının ön plana çıkmış en fazla malum yararı stresi azaltması ve sakinleştirici etkisidir. Günlük yaşamın temposu içerisinde vücut bedensel olmasıyla birlikte zihinsel olarakta son derece yorulur. Sinir, stres öncesinde psikolojiyi ve devamında da gövde sağlığını bozar. Bunun için bazen bedeni rahatlatıcı takviyeler almak gerekmektedir. İşte papatya çayı da bu şekilde durumlarda resmen inanılmaz bir kurtarıcıdır. Sinirleri gevşetir ve sakinleştirir. Daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Aslına bakarsanız rahat bir uyku uyuyan şahıs ruhsal olarak da kendini daha rahat hisseder.
Papatya çayı paketlenmiş olarak marketlerde satılmış olduğu gibi evlerde de kolay bir şekilde hazırlanabilir. Kurutulmuş papatya öncesinde yıkanır ve sonrasında kaynatılıp , demlendikten sonrasında içilir. Dikkatli olunması gerekmekte olan bu çayın demlendikten sonrasında içilmesidir. Bilhassa adet ağrıları için içiliyorsa ılık bir şekilde içilmesi gerekmektedir. Ancak bütün bitki çaylarında olduğu gibi kontrolsüz içilmemelidir. İlaç kullanan, hastalığı olan bireyler kesinlikle doktorlarına danışmalıdır. Hiçbir bitki çayı tek başına iyileştirme amaçlı kullanılmamalıdır.
Papatya çayını akşam yemeğinden sonrasında içmek vücudun rahatlamasını sağladığı benzeri daha rahat uykuya dalmayı sağlar. Bilhassa ağır yemeklerin sindirilmesini de sağlar. Ilık bir duştan sonrasında günde 1 bardak içmek kafi olacaktır. Kas ve iskelet sistemini kişi daha iyi hisseder. Tatlandırmak için bal kullanılması veya şekersiz içilmesi daha yararlı olacaktır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler