17.7 C
New York kenti
Pazar, Eylül 24, 2023

Pityrosporum Foliküliti Nedir?

Cildiniz, sizinle barış içinde bir arada bulunan birçok mayaya ev sahipliği yapar. Bunlardan biri, sivilcenizin geçmemesinin nedeni olabilecek bir maya olan pityrosporumdur. Akne ilacı veya başka ilaçlar kullanıyorsanız, ancak daha iyi görünmüyorsa, pityrosporum folikülit testi yaptırmak için doktorunuzla konuşun. Pityrosporum, göğsünüzün üst kısmında veya sırtınızın üst kısmında toplu iğne başı büyüklüğündeki sivilcelerle tanımlanabilen bir tür akne olan mantar aknesinden sorumludur. Yaygın olarak akne vulgaris ile karıştırılsa da aşırı cilt yağının neden olduğu akne, mantar akne farklıdır ve normal akne tedavileri ile daha kötü hale getirilebilir.

Pityrosporum Foliküliti Nedenleri Nelerdir?

‌Pityrosporum folikülitine pityrosporum veya malassezia adı verilen bir maya neden olur. Pityrosporum herkesin cildinde bulunur. Maya, mikrobiyom olarak da bilinen cilt florasının bir parçasını oluşturur ve bu tamamen normaldir. Ancak saç köklerine inip çoğaldığında folikülit adı verilen kaşıntılı, akne benzeri bir döküntü meydana gelir. Folikülitin bulaşıcı, bulaşıcı veya zayıf cilt hijyeninin bir göstergesi olmadığını not etmek önemlidir.‌ Maya ılık, nemli ortamlarda büyüdüğü için bol nem, ter ve ısı bulunan koşullarda çoğalma eğilimindedir. Diyabet gibi sistemik hastalıkları olan kişiler de risk altındadır. Risk faktörleri şunları içerir:

 • gençlik
 • bağışıklık bastırma
 • diyabet
 • steroid veya antibiyotik kullanımı
 • asiri terleme
 • erkek olmak

Pityrosporum Folikülitinin Belirtileri Nelerdir?

‌Her cinsiyetten insanı etkilemesine rağmen, genç ve orta yaşlı erkekler diğer insanlara göre mantar aknesi riski altındadır. Çıkıntılar, saç foliküllerinizden eşit şekilde yükseliyormuş gibi görünen küçük, kırmızı yumrular olarak görünür. Genellikle alında simetrik sıralar halinde veya yanaklara dağılmış olarak görünürler. Sırtınızın üst kısmında veya göğsünüzün üst kısmında da gelişebilir. Akut vakalarda, fungal akne 1 mm genişliğinde papülopüstüller, püstüller veya veziküller olarak ortaya çıkar. İnatçı durumlarda, derinin dış tabakası kalınlaşma eğilimindedir. ‌Mantar sivilceleri terleme ile şiddetlenir, sıcak ve nemli havalarda kötüleşir.

Pityrosporum Foliküliti Nasıl Teşhis Edilir?

Aknenizi bir doktor veya dermatolog tarafından kontrol ettirmelisiniz. Yanlış teşhis, yıllarca devam eden pityrosporum folikülitinin gelişmesine yol açabilir. Doktorunuz mantar aknesini görünümüne veya akne tedavisinde kullanılan ilaçların başarısızlığına göre teşhis edebilir veya muayene sırasında saç köklerinizdeki mayayı görebilir‌. Dermatoloğunuz aşağıdakiler gibi bir dizi başka test yapabilir:

 • Cilt kazıma
 • Swaplar
 • Temas plakaları
 • Direkt mikroskopi
 • Dermoskopi

‌Doktorunuz, tomurcuklanan maya olup olmadığını görmek için bazı deri kazımalarıyla potasyum hidroksit kullanabilir.

Pityrosporum Foliküliti Nasıl Tedavi Edilir?

‌Durumu tedavi etmek için doktorunuz tipik olarak oral antifungal ilaçlar yazacaktır. Bazen bunun yerine topikal antifungal ilaçlar kullanılabilir. Herhangi bir iltihaplanma varsa, ek olarak anti-inflamatuar tedavi eklemeniz önerilebilir. Tedavinin işe yaraması için, öncelikle foliküllerdeki maya ve vücudunuzu folikülite yatkın hale getiren tüm faktörlerle ilgilenmesi gerekir. Başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra bile durumun tekrarlayabileceğini unutmamak da önemlidir.‌ Mantar aknesi saç çizgisinde veya kafa derisinde ise ilaçlı şampuan da kullanabilirsiniz. Folikülitinize farklı bir durumdan kaynaklanan bağışıklık baskılanması neden oluyorsa, diğer durum için tedavi rejiminiz mantar aknesinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Tedavinin işe yaraması için, öncelikle foliküllerdeki maya ve vücudunuzu folikülite yatkın hale getiren tüm faktörlerle ilgilenmesi gerekir. Başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra bile durumun tekrarlayabileceğini unutmamak önemlidir. Önleyici bir önlem olarak, cildinizi, özellikle etkilenen bölgeyi daima temiz tutun. Tamamen iyileşmeden sivilceyi tahriş edebilecek herhangi bir cilt ürünü kullanmayın. Ev ilaçlarını kullandıktan sonra bazı folikülit formları kaybolabilir, bu nedenle seçeneklerinizi değerlendirmek için doktorunuzla veya dermatologla konuşun. Örneğin mantarlı sivilceye eşlik eden kaşıntıyı bir havluyu ılık suda ıslatarak, fazlasını sıkarak ve ılık havluyu etkilenen bölgeye koyarak hafifletebilirsiniz.

Aysima Gülbahçesi
Aysima Gülbahçesi
Aysimadan Selamlar.! Eğitimini İstanbul Arel Üniversitesinde Bir Sosyolog olarak Tamamlamış ancak makale editörlüğüne daha çok gönül vermiş ponçik bir kızım : ) Soru ve görüşlerinizi yorumlar bölümünden yazabilirsiniz. Ayıptır söylemesi çok hızlı cevap veririm. Var Olsun Seslihayat.Com :)

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler