21.6 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Saç Dökülmesine Karşı 7 Doğal Çözüm Önerisi

Saç dökülmesi dendiği zaman akla genel anlamda erkekler gelir. Fakat oldukça konuşulmasa da bayanların %55’den fazlası bu problemden son derece muzdariptir. Belkide bayanların %40’ı, tıpkı erkekler benzeri kalıcı saç dökülmesi yaşayabiliyor. Bu durum çoğu zaman genetikten kaynaklansa bile kimi zaman günlük alışkanlıklar da saç foliküllerine zarar vererek dökülmeye sebep olabilir. İşte sıhhatli saçlar için evimizde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz 7 metot…

1. Yeşil çay

Saç

Yeşil çayın saçların uzamasına destek olup olmadığı uzun süreden beri akıllarda olan bir sorudur. Bu suali cevaplamak için yapılan bir emek harcama esnasında, araştırmacılar, iştirakçilerin kafa derisine yeşil çay aslı sürmüştür. 4 gün sonrasında saç uzaması aktivitelerinin arttığı ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, yeşil çay hem saç köklerinizi iyileştiriyor hem de kafa derinizi koruyor. Yeşil çayı içtikten sonrasında poşetini atmayıp bir defa daha demleyebilir ve duş sırasında durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bununla beraber siz de yeşil çay aslı alıp haftada bir kez kafa derinize maske olarak uygulayabilirsiniz. Hiçbirini yapmak istemiyorsanız içerisinde yeşil çay bulunan şampuanları tercih edebilirsiniz.

2. Soğan suyu

Saç

Düşününce dahi kokusu burnunuza geldi, değil mi? Fakat soğanların saçlarınıza oldukça iyi geldiği araştırmalar neticesinde kanıtlandı. Bilhassa, saçların vücudun değişik bölgelerinde parçalar durumunda döküldüğü bir hastalık olan alopesi areata’da son derece etkilidir. Soğan suyu, kafa derinizdeki yada vücudun öteki kısımlarındaki dolaşımı iyileştirir. Soğanın suyunu sıkın veya blenderdan geçirin ve duştan öncesinde kafa derinize uygulayıp 15 dakika bekleyin. Bu işlemi haftada bir kez yapabilirsiniz.

3. Yumurta sarısı maskesi

Saç

Yumurta sarısı kükürt adında olan ve saçların uzaması için yaşamsal ehemmiyet taşıyan bir maddeyi içermektedir. Yumurta sarısıyla evimizde maske yapmak isterseniz işte basit bir tanım: 2-3 yumurta sarısını ve 2-3 damla limon suyunu karıştırın ve saç derinize uygulayın. 20 dakika sonrasında yıkayabilirsiniz. İşte bu denli!

4. Ginseng

Saç

Ginseng, saç köklerini uyardığı için saç uzamasında pozitif yönde bir etkiye sahiptir. Şu anda üstünde meydana getirilen fazla emek verme olmasa da 2018’de meydana getirilen araştırmalar, ginsengin bir tek saça değil vücudun tamamına yararlı bulunduğunu gösteriyor. Ginseng ek besin olarak hap biçiminde tüketilebilmektedir. Fakat diyetinizde herhangi bir değişim yapmadan öncesinde hekiminize danışmalısınız. Ginseng oldukça yararlı olmasının bununla beraber son derece da alerjen bir üründür.

5. Kabak çekirdeği yağı

Saç

2014 senesinde meydana getirilen bir araştırmanın neticeleri saç dökülmesi ve kellik problemi yaşayanlara ümit vadeden bir çözüm sunuyor. 6 ay süresince 400 ml kabak çekirdeği yağı kullananların saç uzamasında %40 artma görüldü. Kabak çekirdeği yağını kuru saç derinize uygulamadan öncesinde birazcık ısıtmanız gerek. Sonrasında kafanızı örtün ve ortalama 20 dakika bekledikten sonrasında duşa girin.

6. Meyan kökü

Saç

Meyan kökünde bulunan birtakım yararlı enzimler saç büyümesine destek olabilir. Meyan kökü bulmak zor olduğundan dolayı tıpkı yeşil çay benzeri çay olarak kullanılabilir. Meyan kökü donuk saç, kepek, kırık saç uçları benzeri türlü türlü problemler için kullanılır. Ginseng benzeri meyan kökü de alerjen bir ürün olduğundan hekiminize danışarak kullanmak en doğrusudur.

7. Kırmızı biber

Kırmızı biber kan dolaşımına iyi geldiğini için saç dökülmesine karşı destek olabilir. Kırmızı biberi birazcık zeytinyağı ile karıştırıp kendinize naturel bir saç yağı yapabilirsiniz. Sadece kullanmadan öncesinde ne olursa olsun 10-15 gün demlenmeye bırakın ve güneş ışığından uzak tutun.

Yaşam koşullarınızı tekrardan gözden geçirin

Sıhhatli beslenme, tertipli uyku, tütün kullanımı sonlandırmak yalnız saçlarınızın canlanmasını değil, genel sağlığınız üstünde de etki gösterir. Belkide daha parlak ve ışıldayan bir cilde kavuşur, kendinizi de oldukça daha iyi hissedebilirsiniz. Bu sebepten dolayı şayet düzensiz bir hayatınız var ise, onu düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Minimum 8 saat uyuduğunuz, aynı saatte yatıp, aynı saatlerde uyandığınız bir uyku rutini enerjinizi yükseltecektir. Ek olarak hayatınıza ne olursa olsun egzersizi de dahil edin. Hiçbir şey yapamıyorsanız dahi sabahları veya akşamları evinizin yakınlarda bir parkta yürüyüşe çıkın. Egzersiz stres, kaygı ve kaygılarınızdan arınmanıza da destek olacaktır. Bu şekilde strese bağlı saç dökülmesi problemi yaşıyor iseniz, ondan kurtulabilirsiniz.

Saç kesiminizi değiştirin

Saçlarınıza bakım yaptığınız bu zamanda, saç kesiminizi değiştirerek de saçlarınızın daha hacimli ve gür bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak kırık ve yıpranmış saç uçlarından kurtulmak da saçlarınızı canlandırabilir. Daha gür görünen saçlar için çoğu zaman küt bir kesim önerilir. Kalınca bir kesim tekniği ile saçın aynı hizadan kesilmesi bilhassa saç uçlarının daha hacimli görünmesini sağlar. İstediğiniz boya karar verdikten sonrasında saçlarınızı küt kestirmeyi de deneyebilirsiniz.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler