19.9 C
New York kenti
Cumartesi, Eylül 23, 2023

Sarı Kantaron Yağı Ne işe Yarar ve Nasıl Kullanılır ?

Sarı kantaron yağı, süratli hareketli ve tempolu yaşam, kümülatif programlar malesef ki insanların ailesine ve de kendisine yeterli kadar vakit ayıramamasına sebep oluyor. Bunlar da giderek daha çok insanoğlunun depresyonun ellerine düşmesine neden oluyor. Tabiatın her şeye çözümü olduğu gibi bu mevzuda da bir çözümü var. Sarı kantaron yağı, cilt ve sıhhat için pek çok yarar sağlamasının yanında aynı zamanda depresyona da iyi geliyor. İsterseniz gelin sarı kantaron yağı faydaları nedir, nelerdir beraber bakalım.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı kantaron bitkisinin, MS 1. yüzyılın başlarına dayanan uzun bir geçmişi vardır. Hem cilt, hem de sıhhat için pek çok yararı bulunan bu bitki, Ortaçağ’da krallar ve herbalistler tarafınca ‘büyülü iksir’ olarak adlandırılmıştır. Aslına bakarsak, pek çok kültür kötü ruhların vücut üstündeki etkisinden kurtulmak için bu bitkiyi dahi kullanır. Pekala, sarı kantaron yağı kullanmak güvenilir midir? Avrupa, Rusya, Güney-Doğu Asya, Çin ve Amerika’de kullanılan en popüler bitkilerden kabul edilen sarı kantaron öncesinde depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılmış, sonrasında ise yavaş yavaş güzellik sektörüne de girmeye adım atmıştır.

Sarı kantaron yağı, ekstreleri, tek etken bileşik olan hiperisin içerisinde bulundurur. Daha farklı bir bileşen olan hiperforin ek olarak bir antidepresan olarak da fonksiyon görür. Bu bitki bununla beraber çeşit çeşit tıbbi faydalara sahip olan flavonoidler, antioksidanlar ve tanenler benzeri daha farklı bileşenler açısından da varlıklı olduğu bilinen bişeydir. Bu etken kimyasal bileşikler, bedenin fizyolojik, hormonal ve kimyasal davranışları üstünde mühim bir etkiye sahiptir.

Sarı Kantaron Yağı Nereden Alınır?

Sarı kantaron yağı yararları saymakla bitmiyor, fakat buna geçmeden öncesinde bu mucize iksiri nereden temin edeceğinizi açıklayalım. Sarı kantaron bitkisi, ham, tentür, kapsül ve yağ olarak aktarlarda satılmaktadır. Online olarak web üstünden naturel bitki ve yağlar satan yerlerden de sarı kantaron yağı satın alabilirsiniz.

Sarı Kantaron Yağının Yararları Nelerdir?

Depresyon ve anksiyete mevzusunda olan etkisi ile meşhur olmasına karşın, sarı kantaron yağı cilt ve güzellik sektöründe hususi bir yere sahiptir.

Cildi İyileştirir

Cildi tedavi etme tesiri olan bu yağ, bilhassa kesik ve yanık gibi bir çok rahatsızlığın tedavisinde son aşama etkilidir. Minik kesiklerden meydana gelen cilt yaralanmaları, yanıklar ve cilt tahrişleri, sarı kantaron yağı kullanılarak tedavi edilebilir. Bu problemleri iyileştirme yoluna gitmek için kremler de mevcuttur, fakat yağlar rahatlama edinmek için iyi netice verebilir. Bu bitkinin antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri cilt üstünde çalışır ve bu tahriş edici cilt koşullarından bir miktar rahatlama sağlar.

Hormonları Düzenler

Sarı kantaron yağı, pek çok hormonu etkisinde bırakır, fakat temel olarak stres hormonlarının aynı zamanda sık görülen bayan hormonlarındaki bozuklukları düzenlemeye destek olduğu bilinen bişeydir. Bilhassa kortizol seviyelerinin düşürülmesinde etkilidir (öteki bir deyişle “stres” hormonu). Sivilceye yol açan hormonlara karşı büyük rol oynar. Kısaca sarı kantaron yağı yararları içinde sivilce tedavisi de sayılabilir.

İltihabı Azaltır

Sarı kantaron yağındaki antioksidanlar ve interlökinler, iltihabı azaltır. Bu da ağrı ve ağrı çekenlerin aynı zamanda iltihaplanmaya yol açan cilt hastalıkları için ergonomik bir seçenek haline getirir. Bilhassa iltihaplı ve kör sivilce mevzusunda son aşama tesirli olduğu bilinen bişeydir.

Cilt Problemlerini Tedavi Eder

Cilde uygulandığı zaman, etkilenen bölgeye kan akışını artırarak sıyrıkları ve yanıkları tedavi eder. Kremlerde mikroorganizmaları öldürerek açık yaraların temiz kalmasına destek sağlar. Ek olarak kırılgan cildi yatıştırmaya destek olduğu da bilinen bişeydir.

Cilt Standardını Artırır

Sarı kantaron yağı uygulaması cildi naturel bilhassa nemlendirdiğini kanıtlamıştır. Tertipli uygulama cildi sıkılaştırır ve ince çizgilerin görünümünü azaltır.

Sigarayı Bırakmaya Destek Olur

Sigara Tüketimi kötü bir alışkanlıktır. Hem genel sıhhat hem de cilt sağlığı için fazla sayıda negatif tesiri vardır. Sigarayı bırakmak isteyip de bırakamayanlar için sarı kantaron yağı yardımcıdır. Sarı kantaron yağı faydaları denilince akla gelen ilk faydalardan biri olarak sayılabilir.

Antiviral Özellikler

Sarı kantaron yağı hakkında yapılan son çalışmalar da antiviral özelliklerinin ön plana çıkmış olduğu görülmüştür. Bilhassa Hepatit B, AIDS gibi ciddi birazcık hastalıkların engellenmesi ve iyileştirilmesi mevzusunda son aşama tesirli çalıştığı gözlemlenmiştir. Fakat bu hastalıkların tedavisinde sarı kantaron yağı kullanılır kendi çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Zira bu yağ, son aşama kuvvetli etkilere sahiptir ve dozajın aşılması durumunda mühim problemlere neden olabilir. Yukarıda belirttiğimiz hastalıklara çözüm amacı ile bu bitki üstündeki çalışmalar halen devam etmektedir.

Depresyon Tedavisi

20. Yüzyılın en büyük problemlerinden kabul edilen depresyon son senelerde daha da fazla insanı etkilemeye başladı. Depresyon tedavisinde çoğu zaman antidepresan ilaç kullanımı önerilir fakat bu ilaçların da yan tesirleri bi hayli fazladır. Depresyon tedavisinde sorun yaşamadan ilerlemek istiyorsanız belki de bitkilerden yardım alabilirsiniz. Sarı kantaron yağı yararları içinde depresyon tedavisi de yer almaktadır. Yapılan pek çok araştırma bu ayağın depresyon üstünde pozitif yönde etkiler gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.

Çok fazla kimyasal yüklü olan antidepresanları kullanmak istemiyorsanız hekiminize müracaat ederek kantaron yağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bilhassa hafifçe ve orta şiddetteki depresyonun çözümünde kantaron yağı veya kantaron çayı tüketmek son derece işe yaramaktadır. Bununla beraber sarı kantaron yağının antidepresan ilaçlar kadar yan tesiri bulunmaz. Fakat akut depresyon yaşayanların kesinlikle hekime başvurması ve tedaviyi hekim kontrolünde belirlemesi gerekmektedir.

Kaygıyı Kontrol Eder

Günümüzde depresyon kadar mühim problemlerden birisi de kaygı ve strestir. Günlük yaşamda yaşanmış olan problemler, ruhsal dengesizlikler, hayatınızı etkileyecek kadar mühim kararlar ve daha pek çok mevzu insanın endişe duymasına sebep olabilir. Bilhassa orta yaş ve yaşlı insanlarda bu şekilde bir kaygı problemi yaşamı tehlikeye sokacak kadar mühim hale gelebilir. Normal olarak bir tek orta yaşlı ve yaşlılar değil hem de yetişkinler be genç kişiler de anksiyete problemi ile mücadele etmektedir. Sarı kantaron yağı üstünde yapılan emek harcamalar anksiyete tedavisinde tesirli bulunduğunu göstermiştir.

Kulak Ağrısını Hafifletir

Sarı kantaron yağı yararları içinde kulak ağrısına tedavi etme özelliği de sayılabilir. Yapılan araştırmalar neticesinde sarımsak ve kantaron yağı karışımının çocuklarda kulak ağrısına minimum seviyeye indirmeye destek olduğu kanıtlanmıştır. Kulak enfeksiyonlarına bitkisel çözüm olarak sarı kantaron yağı tercih edebilirsiniz.

Menopozal Ruh Halini Denetim Ediyor

Tane süreci öncesinde yaşanmış olan sendromların ve menopoz esnasında hanımefendileri tesir eden bu hali bozukluklarının önüne geçilmesinde de sarı kantaron yağı tesirli bir iyileştirme yöntemidir. Bilhassa menopoz aşamasındaki hanımefendilerin ruh durumunda yaşanmış olan ve zihinsel olarak onlara zarar veren bu problemler sarı kantaron yağının sakinleştirici tesiri yardımıyla atlatılabilir. Kimyasal bileşimi olmayan depresyon mevzusunda da son aşama tesirli olan bu yağı menopoz sırasındaki sendromlular için de Tercih edebilirsiniz.

Bir çok şifalı bitkide olduğu gibi, sarı kantaron yağının hazırlanması istenen kullanımına dayanmalıdır. Fakat sarı kantaron yağı faydaları ile olmasıyla birlikte yan tesirleri ile de bilinen bişeydir. En malum yan tesirleri ise şöyledir;

    • Cilt alerjisi
    • Mide bozukluğu
    • Baş ağrısı
    • Cinsel / erektil disfonksiyon
    • Huzursuzluk
    • Baş dönmesi
    • Kuru ağız
    • Saç dökülmesi

Uzun soluklu kullanım çok fazla terleme ve titremeye neden olabilir, ateş, bulantı, halüsinasyonlar, kas koordinasyon kaybı, konfüzyon kaybı vb. de sarı kantaron yağının yan etkilerinden bazılarıdır.

Not: Sarı kantaron yağının yan tesirleri göz önünde bulundurularak, hekime başvurmadan kullanılmamalıdır. Bilhassa bünyesi alerjik olanlar her bakımdan bitkisel dahi olsa kontrol yaptırmadan bu yağı cilde uygulamamalıdır.

Kantaron yağı hangi hastalıklara iyi gelir?

Kantaron yağı, gaz, kabızlık ve gaz şikayetlerini engeller, mide rahatsızlığını engeller, gastritin neden olduğu ağrıları dindirmek için kullanılır. Egzama, akne ve sivilceler, hemoroid, boğaz, boğaz, deri ve mukoz membranların iltihaplanmasına yol açan bakteriyel ve viral enfeksiyonların tedavisinde adjuvan olarak idealdir.

Kantaron yağı romatizmal ağrıları giderir, şişme, morarma ve varisin neden olduğu problemlere iyi gelir. Kantaron yağı ile yapılan masaj ek olarak kas ağrıları, romatizma, siyatik, lumbago ve varislerde de kullanılır.

Kantaron yağının harici kullanımı, bilhassa kırılgan cilde sahip bireylerde güneş yanığı ihtimalini artırdığından, güneşe maruz kalındığında dikkatli olunmalıdır. Kantaronun bu hastalıklarda kullanımına dair bilimsel bir veri olmadığı için gebelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler