13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Sarı kantaron bitkisinin çiçek ve yapraklarından elde edilmiş bu yağ son derece şifalıdır. Pek çok rahatsızlığa yararı vardır. Bu faydalarını sıralarsak;

1- Cilde Yararı: En fazlaca malum yararlarından birincisi yanık tedavisinde cilde iyi gelmesidir. Kan akışını artırarak yanık bölgesinin daha acele iyileşmesini sağlar. Hücre yenileyici ve onarıcı tesiri yardımıyla pek çok cilt sorununa iyi gelir. Sıyrıkların da daha acele iyileşmesini sağlar. Ek olarak yanık kremlerinin bileşiminde de bu yağ kullanılır.
Yara, böcek ısırıklarında da kullanılır ve iyileştirici özelliği mevcuttur. (Temiz bir pamuğa birkaç damla damlatılarak problemli bölgeye sürülür.)

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

2- Saçlara Yararı: Saçların daha sıhhatli olması için ara sıra bakım yapılır veya yaptırılır. Bu saç bakım yağları sarı kantaron yağı da vardır. Hazırlanan bakım yağının içerisine birkaç damla damlatılan sarı kantaron yağı saçın daha sıhhatli olmasını sağlar. Bununla beraber dökülmeye engeller, kepeğe ve egzamaya da iyi gelir. (Birkaç damla saça masaj yaparak uygulanır.)
3- Hemoroide iyi gelir. (Birkaç damla temiz pamuğa damlatılarak hemoroid olan bölgeye sürülür.)
4- Kas ağrılarının azalmasını sağlar. (Masaj yapılarak uygulanır.)
5- Romatizma ağrılarına iyi gelir.( Masaj yaparak uygulanır.)
6- Cildin daha güzel ve sıhhatli olması için kullanılır. ( Temiz bir pamuğa sürülerek uygulanır.)
7- Üşümeyi azaltır. (Ayak altlarına sürülür.)
8- Ruhsal problemlere iyi gelir. (Baş çevresine ve vücuda masaj yaparak uygulanır.)
9- El ve ayak burkulmalarının acılarını hafifletir. (Masaj yaparak uygulanır.)
10- Bebeklerin karın ağrısında (masaj yaparak) veya pişik olduklarında da (Temiz bir pamuğa sürülerek) kullanılabilir yalnız fazlaca dikkatli olmakta yarar vardır.
11- Güneş lekelerinin de hafiflemesini sağlar. (Temiz bir pamukla sürülerek)

Sarı Kantaron Yağının Faydaları

Not: Şifalı bitkiler ve yağlar kontrollü bir halde kullanılmalıdır. Bilhassa ciltte tahrişe sebebiyet vermemesi için evvelinde cildin ufak bir alanında kullanılmalı cildin tahriş olup olmadığı denetim edilmelidir. Herhangi bir nedenden iyileştirme gören hastalarında hekimlerine danışmasında yarar vardır. Ek olarak sarı kantaron yağı güvenilir yerlerden alınmalı. Üstünde yazan kullanım talimatına uyulması gerekmektedir. Son kullanım evveliyatına de özen gösterilmelidir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler