21.6 C
New York kenti
Cuma, Eylül 22, 2023

Soğuk Lipoliz Nedir? Sağlık Açısından Zararlı mı?

Soğuk lipoliz, veya öteki adıyla “cryolipolysis”, yağ hücrelerinin dondurularak yok edilmiş olduğu bir estetik işlemdir. Bu işlem, yağ hücrelerinin donma sıcaklığına maruz bırakır. Böylelikle vücudun türlü türlü bölgelerindeki yağ birikimlerinden kurtulmayı destekler. Bu işlem, cerrahi bir prosedür değildir. Bundan dolayı öteki yağ alma işlemleri benzeri ameliyat esnasında anestezi yada kesiler gerektirmez. Soğuk lipoliz, non-invaziv bir işlemdir. Bu şekilde hastaların işlem sonrası iyileşme süreleri son derece kısadır ve günlük hayatlarına süratli bir halde geri dönebilirler.

Soğuk lipoliz, 2010 senesinde FDA tarafınca onaylanmış bir teknolojidir. O zamandan beri dünya genelinde pek çok estetik klinik tarafınca uygulanmaktadır. İşlem, en fazla karın bölgesi, kalça, uyluk, kol, sırt, alt karın bölgesi ve çene bölgesi benzeri yağ birikintilerinin olduğu bölgelerde kullanılır. İşlem esnasında, cilt, hususi bir aplikatör yardımıyla soğukluğa maruz bırakılır. Böylelikle yağ hücreleri donma sıcaklığına ulaştığı zaman, ölür ve vücut tarafınca doğal olarak atılır.

Soğuk lipoliz işlemi, bir tek yağ hücrelerine tesir eder ve öteki dokulara zarar vermez. İşlem esnasında, cilt üstünde hafifçe bir vakum hissiyatı ve soğuk hissiyatı oluşabilir. Bu hisler işlem esnasında geçici olarak hissedilir ve işlem sonrasında yok olur. İşlem sonrasında, hastalar derhal normal aktivitelerine geri dönerler. Çoğunlukla işlem sonrası bölgede hafifçe bir şişme, kızarıklık ve duyarlılık oluşabilir. Bu emareler bikaç gün içerisinde kaybolur.

Soğuk lipoliz, yağ kaybını hızlandırmak için egzersiz ve rejim ile beraber kullanılabilir. Fakat, İşlem uygulanan Bölgedeki yağ hücrelerinin Tamamıyla yok olması bikaç hafta yada ay sürebilir. İşlemden sonrasında, hasta rejim ve egzersiz yaparak neticeleri maksimize edebilir. Ek olarak, soğuk lipoliz işlemi, bir tek yağ hücrelerine tesir eder ve işlem yapılan bölgedeki deri yada kasları sıkılaştırmaz. Bundan dolayı, hastaların beklentileri işlemden önce doğru bir halde belirlenmelidir. İşlemden sonra, hastalar rejim ve egzersiz yaparak neticeleri optimize edebilirler.

Soğuk Lipoliz Sıhhat Bakımından Zararlı mı?

Soğuk Lipoliz Nedir? Sağlık Açısından Zararlı mı?

Soğuk lipoliz, son zamanlarda popüler bir vücut şekillendirme metodu haline gelmiştir. Bu işlem, cilt altındaki yağ hücrelerinin dondurularak yok edilmesini sağlar. Fakat, soğuk lipolizin sıhhat bakımından zararı dokunan bişey olup olmadığı mevzusunda birtakım endişeler vardır.
Soğuk lipoliz işlemi, çoğu zaman ağrısızdır ve işlem sonrası herhangi bir iyileşme süreci gerektirmez. Bununla beraber, her tıbbi işlem gibi, soğuk lipoliz de birtakım riskleri taşır. Bunlar içinde cilt hassasiyeti, şişme, morarma, ağrı ve kızarıklık sayılabilir. Fakat, bu etkiler çoğu zaman hafifçe ve geçicidir ve işlem sonrasında kendi kendine kaybolur.

Daha ciddi yan etkiler de olabilir. Birtakım insanoğlu, soğuk lipoliz işlemi sonrasında sinir hasarı yaşayabilirler. Bu fazla ender bir durumdur. Bundan dolayı uzun soluklu ağrı, his kaybı yada uyuşukluk semptomları yaşayan insanların hemen bir hekime başvurmaları tavsiye edilir. Genel olarak şayet tıbbi durumlarınız var ise hekiminiz ile konuşmanız {önemlidir}.

Birtakım araştırmalar, bu işleminin, uzun vadeli tesirleri hakkında daha çok araştırmaya gereksinim bulunduğunu belirtiyor. Bununla beraber, mevcut olan veriler, soğuk lipoliz işleminin çoğu zaman güvenilir olduğu yönündedir. Ciddi yan etkilerin ender olarak görünmektedir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler