13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Ünlü Yönetmen Ti West’in Hafızanızdan Uzun Süre Silemeyeceğiniz 11 Filmi

Amerika’li yönetmen, senarist ve oyuncu Ti West geçtiğimiz sene; doğrusu 2022 senesinde, sadece birkaç ay içerisinde kendisini modern beyaz perdenin en yenilikçi korku film yapımcılarından biri haline getirmeyi başarmıştır. X ve X’in öncülü olan Pearl, hem finansal hem de eleştirel bir izleyici desteği toplamıştır. Bu şekilde, çağdaşı olan Ari Aster, Jennifer Şehir ve Robert Eggers benzeri yetenekli korku film yapımcılarının da dahil olduğu uygar korku sineması listelerine adını yazdırdı.

Geçmişten bu güne kadar Ti West sineması

Korku ve ruhsal gerilim türlerine dönük son derece tutkulu olan West, The Roost, Trigger Man ve Cabin Fever 2: Spring Fever benzeri  bütçesi düşük olan filmler yaparak sinemacılık anlayışını yerli yerine oturturken ve geliştirirken tam bir çıraklık süreci geçirdi ve merdivenin basamaklarını adım adım çıktı.

2009 senesinde başrolünde Greta Gerwig’in bulunmuş olduğu, 1980’lerin korku filmlerinin altın çağını hatırlatan, kendine göre bir görünüm ve tarza sahip, kelimenin tam anlamıyla eksantrik bir korku filmi olan The House of the Devil ile ilk eleştiri başarısını yakalamadan öncesinde; erken dönem yönetmenlik kariyerinde yaşamış olduğu bütün başarısızlıklar West’in çağdaş başarılarının da temelini atacaktı. Zira her defasında , artık ne yapacağını ve ne yapmayacağını daha iyi biliyordu.

10 yıldan daha fazla bir müddet geçtikten sonrasında Ti West sonunda kariyerinin şu anki zirvesine ulaşacak ve 1970’lerin sonundaki korku filmi klasiklerine bir saygı duruşu niteliğindeki X’i yönetecekti. 2022’nin mükemmel korku filmlerinden biri bulunduğunu anında kanıtlayan bu yavaş ve metodik film; klasik korku tarihiyle birbirine geçen görkemli bir atmosfer meydana getirirken , çağdaş korku filmi yapımcılarına esin verecek yeni bir bakış da sundu.

Pekçok klasik slasher filminden esin almasına ve filmlerinde slasher filmlerden ögeler kullanmasına karşın, West’in bütün zamanların en sevilmiş olduğu korku filmi ise; son zamanlardaki tarzından fazlaca değişik ve ikonik bir ruhsal gerilim klasiği olan Stanley Kubrick’in The Shining Filmidir.

Son dönem filmlerinde çarpıcı bir eski dönem Hollywood estetiğinden ve üç şeritli renk işleminden yararlanan Ti West’in gelecek yıllarda çıkaracağı filmleri de bu ögeler karakterize edecek gibi görünüyor. X ve Pearl’ün içinde bulunmuş olduğu üçlemenin son filmi olan MaXXXine de, ilk tanıtımına balıkacak olursa bu şekilde bir film gibi duruyor.

1. Cabin Fever 2: Spring Fever – Dehşetin Gözleri 2: Bahar Yorgunluğu (2009) – IMDB: 4.3

Ti West 1

2002 yılında yapılmış korku filmi Cabin Fever’ın devam serisi olma iddiasındaki Cabin Fever 2: Spring Fever, 2009 yılında yapılmış bir korku komedi konulu bir filmdir. Önceki filmden iki kişinin de yedi sene sonrasında üretilen devam filmi için oyuncu ekibine katılmış olduğu bu yapım, Hollywood’daki Screamfest Korku Filmi Festivali’nin bir parçası olarak seyirciye sunulmuştur.Ti West’in filmin son halinden mutlu olmaması neticesinde, adının yönetmen isminden çıkarılmasını ve yönetmen isminin yerine filminin nihai hâlini reddeden yönetmenlerin çoğunlukla kullandığı benzeri Alan Smithee adının girilmesini istemiştir. Fakat bu isteği kabul edilmemiştir.

İlk Cabin Fever filmindeki olaylardan bigün sonrasında Paul (Rider Strong), etrafı kan ile çevrili bir derede uyanır. Sırlarla Dolu et yiyen virüs ona ciddi biçimde bulaşmıştır ve bedeni yara bere içerisindedir. Derisi Tamamıyla dökülmeye başlarken orman içerisinde ilerler. Otoyola çıkar ve lise öğrencileriyle dolu bir otobüse çarpması neticesinde bedeni Tamamıyla parçalarına ayrılarak tanınmayacak bir duruma gelir. Bu kaza,okul otobüsünün gitmekte olduğu lise balosunu ölümcül bir tehditle karşı karşıya bırakır; Yalnız bir şişe su vesilesiyle yayılmaya başlamış olan ve durdurak bilmeyen bir et yiyen virüs salgını…

2. Trigger Man – Tetikçiler (2007) – IMDB: 4.6

Ti West 2

Ti West’in yazdığı ve yönettiği 2007 yılında yapılmış bu korku filminin çekimleri, filmin kurgusallığını yansıtabilmesi adına filmin geçmiş olduğu Delaware bölgesinde gerçekleşmiştir.

Gerçek olaylardan esinlenen bu film, Delaware bölgesinde gizemli bir halde avlanan Manhattanlı üç avcı arkadaşın öyküsünü anlatmaktadir.

3. The ABCs of Death – Ölümün ABC’si (2012) – IMDB: 4.7

Ti West 3

26 yönetmen tarafınca yönetilmiş olan, 2012 yılında yapılmış korku güldürü antolojisi The ABCs of Death, ilk gösterimini Toronto Internasyonal Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Bu yönetmenlerden birisi de Ti West’tir. Ti West; 26 yönetmen arasından en iyisinin seçildiği yarışmanın galibiyetini Lee Hardcastle’a kaptırsa dahi, bu film ile korku eleştirmenlerinin radarına girmeyi başarmıştır.

The ABCs of Death, uygar tür filmlerinde dünyanın önde gelen iki düzineden fazla kabiliyeti tarafınca yönetilen bölümleri içeren iddialı bir seçki filmidir. Evlatların eğitici ABC kitaplarından esinlenen bu beyazperde filmi, her biri alfabenin bir harfine atanan 26 değişik yönetmen tarafınca yönetilen 26 ayrı bölümden oluşuyor. Yönetmenlere ondan sonra ölümü içeren bir öykü yaratmak için bir kelime seçme mevzusunda serbestlik verildi. Kışkırtıcı, şok edici, gülünç ve sonunda korkulu bir yapım olan; The ABCs of Death, çağdaş korku türünün çeşitliliğini gösteren etkisinde bırakan bir yapımdır.

4. The Roost – Tüneyenler (2005) – IMDB: 4.8

Ti West tarafınca yazılan ve yönetilen 2005 yılında yapılmış korku filmi The Roost, garip ve negatif eleştiriler almasının aynı zamanda ufak bir korku filmi seyircileri topluluğu tarafınca da tutkulu derecede beğeni topladı.

Bir düğüne giderken gizemli bir çiftlikte mahsur kalan dört dost, çeşit çeşit yaratıklar ve zombiler tarafınca rahatsız edilir. Acaba kurtulabilecekler mi?

5. The Inkeepers – Ruhlar Oteli (2011) – IMDB: 5.5

Ti West’in yazdığı ve yönettiği ve kurguladığı 2011 yılında yapılmış paranormal korku filmi The Inkeepers, 750 bin dolarlık bütçesine rağmen ortalama 1 milyon 200 bin dolar kazanç elde eden film; Sara Paxton , Pat Healy ve Kelly McGillis’in oyunculuklarıyla beğeni toplamıştır. South by Southwest (SXSW) festivalinde ilk gösterimini meydana getiren film yılının en iyileri listelerinde yer buldu.

Yankee Pedlar Inn adlı zamanı oteldeki son günlerde, otelin perili geçmişini ortaya çıkarmaya emin iki çalışan, eski konukların konaklama işlemlerini gerçekleştirirken aniden huzur bozucu vakalar yaşamaya başlarlar. Bir taraftan sonunda otelin bu yönüne dair bir belge edinebilmenin heyecanını yaşamaya çalışanlar, bir taraftan da geceden sağ kurtulmaya çalışacaklardır.

6. V/H/S – Dehşet Kaseti (2012) – IMDB: 5.8

Ti West 4

2012 yılında yapılmış bu found footage korku filmi; En İyi Korku Filmi ve En İyi Kurgu dallarında ödül adaylıklarına layık görülmüştür. Tek bir ana öykü ile birbirine bağlı 6 değişik hikayeyi özetleyen bir korku antolojisi olan V/H/S’in 2. kasetinin senaristliği ve yönetmenliği Ti West’e aittir ve bu bölümde Arizona’ya gezi eden evli bir çiftin yaşamış olduğu ürkütücü deneyimleri anlatmaktadır.

Genç serserilerden oluşmuş bulunan bir çete, bir “iş” yapmak suretiyle bir adrese yönlendirilir. Bu adresteki görevleri, üstünde ayırt edilebilir bir yazı olan bir V/H/S kaseti çalmaktır. Fakat hiç birinin kasette ne olduğundan haberleri yoktur. Söz mevzusu konutta birden fazla kaset gören çete üyeleri, bu kasetlerden alabildikleri kadarını alırlar ve hemen hemen evdeyken bu kasetlerin içeriklerini incelemeye başlarlar. Fakat bu kasetlerde gördükleri, psikolojilerinin kaldırabileceğinden fazlaca daha fazlasını içermektedir ve muhteviyatında yaşanmış olan vaka ve durumlara inanmak da delirtici derecede zor olsa gerek. Birbirinden apayrı olayların derlendiği kasetlerin her birinin bitişinin peşinden evinizde yeni bir şeyler uyanacak ve girdikleri apartmanı tehditler sarmaya başlayacaktır.

7. The Sacrament – Ayin (2013) – IMDB: 6.1

İlk gösterimini yapmış olduğu Venedik Film Festivali’nde En İyi Film ödülüne aday gösterilen The Sacrement, Ti West’in yazdığı ve yönettiği 2013 yılında yapılmış bir korku konulu bir filmdir. Mevzusu 1978 senesinde gerçekleşen Jonestown Katliamı’na dayanan film, yavaş fakat gerilmiş atmosferi ile seyirciyi saran bir film. Negatif eleştiriler de alan yapım her şeye rağmen pozitif yönde ağırlıklı bir nota sahiptir. Filmin yapımcısı meşhur korku filmleri yapımcısı Eli Roth’tur.

Gazeteci Patrick, kendisini garip haberler hayata geçirmeye adamış bir şirket olan VICE’ta iş yapmaktadır. Kız kardeşi Caroline bir topluluğa katıldığında, onlarla beraber yurt dışarısına gezi eder. Caroline ansızın erkek kardeşini gittiği yere misafirliğe çağrı eder ve Patrick, VICE’ta onunla beraber çalışan arkadaşları Jake ve Sam ile beraber helikopterle Caroline’ın yanına gitmek suretiyle yola çıkar.

Patrick’e, onları Aden Cemaati’ne götürmeye gelen adamların silahlarının olması son derece garip gelmiştir. Kampa vardıklarında Patrick, Sam ve Jake, Baba adlı bir ruhani lidere tapan mutlu insanlardan oluşmuş bulunan bir topluluk bulur. Burada Baba ile röportaj yaparlar fakat fazlaca geçmeden insanların aslen göründükleri kadar mutlu olmadıklarını anlarlar. Dahası, Parish Eden adlı bu yerde mahsur kaldıklarını fark ederler ve yeni gelen ötekiler ile beraber orayı terk etmek isterler. Fakat Baba’nın onları bırakmaya niyeti yoktur.

8. In a Valley of Violence – Sertlik Vadisinde (2016) – IMDB: 6.1

Ti West 5

2016 yılında yapılmış kara güldürü ve gerilim türlerindeki Western filmi In a Valley of Violence, ilk gösterimini South bt Southwest (SXSW)’te, peşinden ise Seattle Internasyonal Film Festivali’nde gerçekleştirmiştir. Yalnız 60.000 dolarlık kazancı ile büyük bir hezimet olsa bile film izleyici kitlesi tarafınca eleştirel beğeni toplamıştır. Filmin başrol koltuğunda meşhur oyuncu Ethan Hawke bulunmaktadır.

Sırlarla Dolu bir yabancı ve gerçekleştirdiği rastgele bir sertlik eylemi; problemli insanlarla dolu olan bir kasabayı intikamın kanlı yoluna itecektir.

9. The House of the Devil – Şeytanın Evi (2009) – IMDB: 6.3

Ti West’in ilk çıkış filmi olan The House of the Devil, gerçek vakalara dayandığı iddia edilen 2009 yılında yapılmış bir slasher paranormal korku konulu bir filmdir. Büyük gişe başarısızlığına rağmen film, Tribeca Film Festivali’ndeki ilk gösteriminde ve sonrasında dijital ortama aktarılması ile ciddi bir izleyici ve eleştirmen kitlesine ulaşmıştır. Ek olarak filmin bir Satürn ödülü adaylığı da bulunmaktadır.

1983 senesinde mali açıdan zor durumdaki bir üniversite talebesi olan Samantha Hughes, ay tutulmasıyla aynı zamana denk gelen bir bebek bakıcılığı işi alır. Müşterilerinin, gece süresince yaşamını ciddi bir tehlikeye sokabilecek korkulu bir sır sakladığını yavaş yavaş fark etmeye adım atar.

10. X (2022) – IMDB: 6.6

2022 yapım Ti West imzalı bu slasher filmi, çeşit çeşit film ödülleri ve ödül adaylıklarına layık görülmüştür. Aynı sene gösterime çıkmış olan Pearl ve bu sene gösterime çıkması beklenen MaXXXine’in de bulunmuş olduğu üçlemenin ilk filmi olan X’in başrolünde Mia Goth bulunmaktadır. Arthouse korku türüne yakınsayan film, eskiyi yeni ile harmanlayan iyi bir çağdaş korku sineması eseridir.

1979 senesinde geçen filmimizde, bir film ekibi, erişkin filmi çekmek için Teksas’ın tenha kırsalındaki yaşlı bir çiftin yaşamış olduğu bir çiftlik evine gelirler. Gün geceye dönerken, ziyaretçiler yavaş yavaş güvende olmadıklarını ve yakındaki bir düşman tarafınca gaye alındıklarını fark ederceklerdir.

11. Pearl (2022) – IMDB: 7.0

Ti West 6

X’in de içinde yer almış olduğu üçlemenin ikinci filmi olan 2022 yapımı slasher filmi Pearl, Ti West ve Mia Goth’un ortak senaristliği ile etkisinde bırakan bir eserdir. Sitges’te hem En İyi Hanım Oyuncu, hem de En İyi Yönetmen ödülü kazanan film, Hollywood’un altın çağındaki filmlere görsel ve sinematografik olarak son derece benzemektedir.

Ailesinin tenha çiftliğinde mahsur kalan Pearl, dindar annesinin sert ve baskıcı nezarete altında hasta babasına bakmak zorundadır. Filmlerde görmüş olduğu benzeri göze çarpan bir yaşam için çok arzulayan Pearl, X’in ikonik şeytani karakterinin bu başlangıç ​​konusunda hırslarının, cazibelerinin ve görmüş olduğu baskının yarattığı çatışmaların esiridir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler