13.3 C
New York kenti
Perşembe, Eylül 28, 2023

Vajinal Koku Neden Olur, Nasıl Geçer?

Her vajinanın kendine göre bir kokusu vardır. Genital bölgelerin belirli bir halde kokması oldukça normal bir durumdur,sadece normalden değişik bir koku duyarsanız bunun nedeni hijyen şekilleri, kişisel bakım ürünleri, kullandığınız iç çamaşırı çeşidi veya rejiminiz benzeri basit bir durum olabilirken idrar yolu enfeksiyonu benzeri bakteriyel bir durum da olabilir. Bu sebepten dolayı vajinanızdan gelen kokuya dikkat etmek iyi olabilir.

Vajinal koku nedir?

Vajinal koku

Vajinal koku, genital bölgeden gelen hafifçe bir kokudur. Kadınlarda bu kokunun meydana gelmesi de oldukça normal bir durumdur. Vajinal salgıların üretmekte olduğu bu koku düzgüsel ve çoğu zaman hafiftir. Enfeksiyon benzeri bakteriyel sebeplerden gerçekleşen kokular ise genel anlamda can sıkıcı ve anormal olurlar. Sadece değişik kokuların hepsi kötü değildir. Adet döngünüz ve gebelik benzeri sebepler de vajinada değişik kokulara Sebep olabilir.

Vajinada Koku Olması Normal midir ?

Vajinal koku

Evet! Vajinanız hiçbir şey kokmayabilir sadece kokuyorsa da bunun güzel olması gerekmiyor! Vücudunuzda kafa derisi, göbek deliği, koltuk altları benzeri pek çok yerin kendine göre kokusu vardır. Tiktok benzeri birtakım toplumsal medya platformlarında vajinanın meyve veya çiçek benzeri kokması için birtakım uygulamalar yapıldığını görebilirsiniz sadece bu katiyen doğru değildir.Sosyal medya gibi yerlerde gördüğünüz bu gibi uygulamalara inanmayın.!

Mesela dünyaca meşhur zevk ürünleri şirketi Early to Bed’in sahibi ve sex eğitimcisi Sarah Deysach “Kültür bizlere ne söylerse söylesin, vajinanın çiçek benzeri kokması gerekmiyor.” diyor. Öte taraftan Dr. Felice Gersh, vajinaların genel olarak bakırımsı, misk veya etimsi koktuğunu söylüyor.

Vajinal koku niçin olur? Sebebi Nedir ?

Vajinal koku

Vajinanın salgıladığı naturel sıvılar vajinal kokuya sebep olmaktadır. Bu durum Tamamıyla normaldir! Gene de vajinal kokuyu daha kuvvetli hissediyorsanız sebebi bunlar olabilir:

 • Terlemek
 • Kötü hijyen alışkanlıkları
 • Rejim
 • Hormon değişimleri
 • Bakteriyel vajinozis
 • Trikomonas Enfeksiyonu

Daha ender durumlarda hoş olmayan kokuların nedeni şunlar da olabilir:

 • Rahim ağzı kanseri
 • Vajinal kanser
 • Rektovajinal fistül

Vajinal koku için evimizde kendi kendimize yapılabilecekler

Vajinanız normalden birazcık daha kötü bir koku salgılıyorsa ve vücudunuzda daha farklı bir semptom yoksa bu durumu evinizde kendi kendinize de halledebilirsiniz. Sadece koku ağır ve sürekliyse bir uzmana başvurmanız en düzgün ve mantıklı karar olacaktır.

1. Tertipli olarak duş alın

Vajinal koku

Kötü koku yalnız duş almanız gerektiği manasına gelebilir! Gersh, “Vajinal bölge ter, ölü deri ve kir biriktirebilir.” diyor. Tertipli bir hijyen rutini geliştirmek kötü vajinal kokuları önleyebilir. “Ilık suyu vulva çevresinde dolaştırmak için parmağınızı kullanabilirsiniz.”

2. Vajinanızın içini yıkamayın!

Vajinal koku

Vajinanızın dışını (vulva) rahatça yıkayabilirsiniz sadece asla ama asla içerisine su ve sabun değdirmemelisiniz. Gersh, “Vajinanız kendi kendini temizleyen bir makinedir.” diyor. “Vajinal kanalın içindeki bakterilerin naturel yapısı, kanalı sıhhatli ve temiz tutmak için tasarlanmıştır ve bu bakterilerin muntazam emek harcaması için sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmamıştır.” Vajinal kanalı yıkamak pH dengesini bozabileceği için son derece tehlikelidir.

3. Son olarak kullandığınız ürünleri gözden geçirin

Vajinal koku

Kısa sürede duş jelinizi, deterjanınızı veya wc kağıdınızı değiştirdiniz mi? Gersh’e bakılırsa tüm bunlar vajinanızı negatif olarak etkileyebilir. Vajinal bölge son derece hassastır ve birtakım ürünlere karşı alerjik tepki izah edebilir. Şayet kısa sürede kullandığınız ürünleri veya giydiğiniz iç çamaşırı markasını değiştirdiyseniz, fena kokunun nedeni bu olabilir.

4. Bol Bol Su için

Vajinal koku

Bolca su içmenin ne kadar yararlı bulunduğunu tamamımız biliyoruz. Bilhassa sıhhatli vücut dokuları için kafi su içmek oldukça mühim. Deysach sıhhatli terleme ve sıvı üretimi için suyun yararını bir defa daha vurguluyor.

5. Dengeli beslenin

İşte devamlı karşımıza çıkan bir madde daha. Vücudumuzun her parçasının muntazam emek harcaması için dengeli beslenmek su içmek kadar mühim bir konudur. Yağlı yiyecekler vajinanızda kötü kokuların meydana gelmesine sebep olabilir. Deysach “Kuşkonmaz, sarımsak, soğan benzeri oldukça kuvvetli kokuları olan yiyecekler vajinanın kokusunu etkileyebilir.” diyor.

Kaçınmanız ihtiyaç duyulan koku ‘tedavileri’ Nelerdir ?

Toplumsal medya platformlarında gördüğünüz vajinal koku geçirme şekilleri çoğu zaman istediğinizin tam tersine sebep olmaktadır. Hem de kokuyu geçireceğim derken vajinanıza çok fazla zarar verebilirsiniz.

1. Kese uygulamak

Vajinanızı yıkarken katiyen kese kullanmamalısınız. Keseler vajinadaki fena bakterileri öldürürken genital bölgenin naturel ortamı için lüzumlu iyi bakterileri de ortadan kaldırırlar.

2. Gıdalar da çok önemlidir.

Vajinal kanalınıza katiyen fakat katiyen süzme peynir, yoğurt, sarımsak benzeri gıdalar koymamalısınız! Evet, malesef ki bunu yapanlar var.

3. Kokulu hijyen ürünleri

Piyasada onlarca  parfümlü ped ve hela kağıdı benzeri ürünler bulunuyor. Bunlar vajinanın organik dengesine zarar verebilir. Muhtemel olduğunca kokusuz ürünler tercih edin.

Vajinal koku mevzusunda ne vakit hekime danışmalısınız?

Koku mevzusunda endişeleriniz var ise sıhhat uzmanıyla konuşmak en iyisidir. Bilhassa aşağıdaki durumlardan biri size uyuyorsa hekiminize başvurmanız iyi olabilir:

 • Kısa sürede yeni bir partnerle cinsel ilişki yaşadınız
 • Vajinanızda ağrı, tahriş, yanma yada normalden değişik bir akıntı benzeri semptomlarınız var ise
 • Hamileyseniz veya hamile kalmak istiyorsanız

Vajinal kokunun sebebi enfeksiyon benzeri bir durum olmasa da hekiminiz size destek olabilir.

Vajinal koku nasıl önlenir?

Şu anda vajinal kokudan muzdarip olmasanız dahi gelecekte olabilecek problemleri engellemek için şu anda yapabileceğiniz belli şeyler var.

1. Organik vajinal kokunuzu tanıyın

Düzgüsel kokunuzun ne işe yaradığını bilmiyorsanız anormal bir durum olduğu zaman anlayamazsınız. Bu sebepten dolayı vajinanızın düzgüsel kokusunu tanımanız gerek. Gersh, “Vajinanızda bir problem olduğuna dair en bilinen işaret kokudaki değişikliktir.” diye açıklıyor.

2. Pamuklu iç çamaşırları tercih edin

Pamuk, vücudunuzun nefes alması mevzusunda öteki malzemelerden daha iyidir. Ek olarak çok fazla rutubet tutmadığını için enfeksiyonları engeller.

3. Dar kıyafetlerden kaçının

Vajinal koku

Gersh, “Herhangi bir dar elbise kasık bölgesinde nemi tutabilir.” diyor. Yukarıda da bahsettiğimiz benzeri fazla rutubet fena koku ve enfeksiyonlara niçin olabilir.

Burcu Gündoğan
Burcu Gündoğanhttps://www.sevgiliol.com
Merhaba Ben Burcu. SesliArzu.Com sitesinin Kurucusu ve Yöneticisiyim. Sitemiz ile ilgili görüş ve önerileriniz için bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected]

İlginizi Çekebilir

Düşüncelerinizi Yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son İçerikler